Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(УЖИВО) НИСУ УСПЕЛИ ДА СТАВЕ ЖИГ НА НАШЕ ЧЕЛО, И НИКАДА НЕЋЕ УСПЕТИ! Моћне речи Вучића у УН после усвајања СРАМНЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ

23.05.2024. 15:31 19:36
Пише:
Фото: printscreen Tanjug video, Pink TV

Председник Вучић је рекао да су представници многих земаља били у праву када су говорили о поделама које је изазвала ова резолуција. - Никада се није десило у ГС УН да гласање по питању геноцида не буде једногласно. Никада се то није десило, десило се први пут зато што су неки хтели да политизују ову важну тему - рекао је он. Председник је подсетио колико је земаља гласало за резолуцију, и каже да се то први пут дешава. - Људи из неких земаља су истицали значај амандмана, да цитирам значајан допринос.

То је само био значајан допринос већој конфузији. И само су хтели свој образ да сачувају тим амандманима. И хтели су да заварају неке државе чланице о правним питањима. Неки су говорили о правној одговорности. Говорили су да ово није против било које државе, а овде је управо реч о томе. Зато што су сви људи који су починили злочине у Сребреници већ осуђени на затворске казне. Сви они - истакао је он.

Вучић је рекао да је једина сврха ове резолуције да се стави морална и политичка кривица на један народ.

- На људе из Србије и Републике Српске, као дела БиХ. То је била једина намера. И да будем искрен, када је реч о легимититету, то је неуспело. Када је реч о великој победи оних који су гласали за, не бих имао шта друго да додам. Ти који су желели да стигматизују српски народ, нису успели и никада неће успети. Желели су да ставе жиг на наше чело, нису успели и никад неће успети. Поносан сам што сам данас бранио право мале земље да јасно и гласно говори против оних веома моћних, не вређајући никога - рекао је председник.

 

Вучић се огрнуо заставом Србије у сали и упркос противљењу предсеника скупштине и захтева обезбеђења да је скине. Поручио им - "нико на свету ми неће узети моју заставу".Резолуцију УН изгласало 43,5 одсто чланица. Председник Србије Александар Вучић обратио се Генералној скупштини УН: Зашто позивам све који се налазе у овој сали да гласају против резолуције? Ово је високо политизована резолуција. Зашто се доноси ова резолуција? Под број један говорили су о индивидуалној правној одговорности, помињући овде црногорске амандмане. Зашто се ова резолуција и доноси када је реч о индивидуалној правној одговорности? Она је већ спроведена јер су сви они осуђени на затворске казне.

Нема никаквих појединачних имена у овој резолуцији, то се уопште не помиње. Зашто ако смо такву резолуцију донели већ 2015. године? Зашто само овај случај и овај пример?

- Питање број 2, говорили су о помирењу. Да ли ова резолуција доноси икакво помирење? Не, то уопште није случај. Да ли доноси помирење у регион? Уопште не. Питам сталног представника Немачке зашто су крили све припреме за ову резолуцију?

- Знате шта се зарпаво десило 24. марта у Савету безбедности? Рекли су нам да не гледамо у прошлост, а два дана после тога открили смо да су припремали овакву резолуцију али која се односила на догађаје који су били пре 29 година. Кад они имају политичке потребе могу, а кад се неко други помиње у том случају чињенице нису важне. Коме је потребна ова резолуција и зашто баш у овом тренутку? Зашто ти људи нису говорили о геноциду који су починиле њихове земље. Говорили су о холокаусту а то је једини геноцид који су признале УН.


Вучић: Поносан на своју Србију!

Председник Србије Александар Вучић поручио је након усвајања резолуције о Сребреници у Генералној скупштини Уједињених нација (УН) да је поносан на Србију. "Поносан на своју Србију!", написао је Вучић на свом Инстаграм налогу "будуцностсрбијеав". Он је поруку послао огрнут у српску заставу. Генерална скупштина УН изгласала је нацрт резолуције о Сребреници, која је усвојена са 84 гласа за, против је било 19 земаља, док је 68 било уздржано.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

А пост shared by Александар Вучић (@buducnostsrbijeav)

 



ГС УН усвојила резолуцију о Сребреници са 84 гласа за,19 против и 68 уздржаних

Генерална скупштина Уједињених нација усвојила је данас резолуцију о Сребренициса 84 гласа за, 19 против и 68 уздржаних гласова. Против резолуције гласале су Русија, Мађарска, Белорусија, Кина, Коморос, Антигва, Сирија, Куба, Конго, Јужна Кореја Доминика, Еритреја, Есватини, Гренада, Мали, Науру, Никарагва, Сао Томе и Принципе и Србија. Међу уздржаним земљама биле су, између осталих Грчка, Кипар, Казахстан, Малдиви, Мексико, УАЕ, Вијетнам и многе друге. Међу земљама које нису гласале, а које су пре процеса рекле да су против резолуције су Азербејџан и Венецуела.



Представник Мађарске: Захваљујемо се председнику Србије на подршци, мађарска заједница је тамо увек могла да рачуна на њега   

Мађарска је увек строго осуђивала све злочине, рекао је представник те земље.

- Ми желимо да се изгради мир и просперитет на Балкану, и желимо да се избегне раст тензија. У овом контексту постављамо питање да ли је овај нацрт резолуције пут ка миру, или прави нове поделе. Ми нисмо уверени да је ово пут ка миру, и сматрамо да овакве иницијативе требају бити на агенди ГС УН само ако не нарушавају мир и стабилност на Западном Балкану. Зато смо гласали против ове резолуције. Захваљујемо се председнику Србије на подршци. Мађарска заједница је тамо увек могла да рачуна на њега - рекао је представник Мађарске.


- Само се надам да ће сви други геноциди у складу са резолуцијом из 2015. бити признати, укључујући геноцид над Србима у Првом светском рату. Србија је била број један у свету по броју жртава, пропорционално својој величини и броју становништва, са 28 одсто мртвих, друга је била Француска - нагласио је председник Вучић.

- Били смо међу реткима у југоисточној Европи, платили смо велику цену, више од пола милиона Срба је било убијено. Што нису почели са том резолуцијом? Зато што им је баш ово било потребно у овом тренутку.


ВУЧИЋ НИЈЕ ПРЕДСТАВНИК, ВЕЋ ПРЕДСЕДНИК! Руски амбасадор упозорио председавајућег - Обраћајте се са поштовањем

Василиј Небензја је рекао на почетку обраћања упозорио председавајућег да Вучић није представник Србије, већ председник Србије, и да је потребно да му се обраћају са дужним поштовањем.

- Данас смо присуствовали тужном поглављу УН. Ово је још једна потврда лажи елита из БиХ и њихових западних савезника да се занемари консензус у БиХ. Једнакост ентитета и три народа је срж Дејтонског споразума - рекао је он.

Руски представник је рекао да процедура предлагања резолуције није испоштована, већ је то урађено од стране "групе пријатеља" који су упутили сопствени предлог.


 

- Немачка представница је рекла "ми пођеднако жалимо све жртве", а зашто те реченице нема у овој резолуцији? Да ли ће ово да направи поделе у региону? Да, поделе ће бити све дубље. Да ли ће ова резолуција да успсотави мир у будућности, имам доста сумње у то. Мораћемо напорно да радимо да бисмо одржали мир и стабилност. И знам који би био коначан резултат нашег данашњег рада. Али чекам одговор оних моћних и великих, и неко би рекао арогантних, зашто вршите толики притисак на земље чланице у последњих седам дана против једне мале земље као што је Србија?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

А пост shared by Александар Вучић (@buducnostsrbijeav)

- И даље као што видите има једна мала земља са Балкана која се не плаши да каже гласно да ћемо да гласамо против ове резолуције јер ће она да отвори пандорину кутију.

- Како ћете да објасните да је ужасно убијање страшан масакр и страшан злочин, у којем је убијено 8.000 људи већи од рецимо убијања 20 милиона људи у Другом светском рату?


КИНА ГЛАСАЛА ПРОТИВ СРАМНЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ! 

Представник Кине истакао је да ће његова земља гласати против резолуције.

- Кина нема другу алтернативу осим да гласа против ове резолуције. Кина је увек поштовала независност и територијални интегритет Босне и Херцеговине, као и независни избор народа БиХ у вези са будућношћу њихове земље - рекао је представник Кине.


- Зашто сте усвајали те амандмане? Само да покушате да прикријете праву истину која стоји иза ове резолуције? Али, већ смо имали све осуде, пресуде, све је готово и завршено, а сада поново отварате ране. Нема никаквих других разлога, сем политичких.


Азербејџан није гласао за резолуцију

- Азербејџан добро зна колико су болне ратне ране и колико је важна одговорност да би се постигли мир и правда. Пружамо подршку територијалном интегритету свих балканских држава и противимо се било каквом мешању свих других држава.

- Азербејџан неће бити у могућности да гласа уколико буде дат предлог на гласање - рекао је представник ове земље.


- Ја лично сам отишао у Сребреницу да се поклоним и положим свет, готово сам био линчован а дан касније сам пружио руку онима који су то организовали. Овде се не ради о помирењу, овде није реч о сећањима, ово је нешто што ће само да отвори старе ране и направи потпуни политички хаос, не само у нашем региону већ и овој сали.

Председник Вучић је на крају позвао државе чланице да гласају против ове резолуције.


Обраћање представника Венецуеле

- Ми смо за национално помирење, изградњу поверења и поновну изградњу мира уколико је то потребно. Ово, господине председниче, није први пут да пред собом имамо тежак задатак разматрања резолуције. У прошлости је била слична иницијатива која је изнета пред Савет безбедности. У то време Венецуела се уздржала од гласања.

- Истакли смо такође да је тај нацрт резолуције пре него да допринесе помирењу заправо продубио јаз између народа у БиХ који живе у тој земљи. Они морају да изграде заједничку будућност која је заснована на међусобном дијалогу. Жртве Сребренице заслужују обележавање на основу консензуса који прихватају укључене стране при чему цела Међународна заједница то поздравља. Заговарамо помирење и мир на Балкану. Функција УН јесте да промовише разумевање народа и с тим у вези ми апелујемо да наставимо посао који је почет у Дејтону, применом споразума који је био резултат политичког консензуса. На крају ми поштујемо позив на разматрање свих ових идеја при доношењу одлуке.


Перу био уздржан

Представник Перуа, који је био уздржан, је рекао да његова земља поштује све међународне обавезе.

- Подсећамо да су судови већ донели пресуду да је геноцид учињен. У случају ове резолуције, где се злочин већ догодио и пресуда је већ донета, природа ове ситуације је другачија. Једино је консензусом могуће направити окружење које ће омогућити да се неко сећа жртава. То би требало да буде један једини циљ. Зато смо ми први пут морали да будемо уздржани приликом гласања за овакву једну резолуцију - каже он.


Обраћање представника Кубе

- Нисмо за иницијативе које воде ка ескалацијама тензија и етничким поделама. Куба одбацује текст који усваја доктрине за недостатком консензуса и којима се у прошлости манипулисало из политичких разлога.

- Залажемо се за дијалог, међусобно поштовање и разумевање - додао је представник Кубе.


То је у име Немачке учинила Ане Лендертје.


Никарагва гласала против резолуције

- Промовисање увођења иницијатива једнострано, а која не ужива консензус у БиХ, не подржава помирење у тој земљи, с обзиром да она не представља сва становишта свих оних који живе у тој земљи. НАТО је бомбардовао ову територију и проузроковао на хиљаде рањених и мртвих у бившој Југославији, остављајући за собом разореност услед те машинерије која се обрушила од стране НАТО-а. Не може да се игнорише највећи геноцид који је учињен против наших народа у Америци као и наше браће у Африци приликом колонизације и поробљавања наших предака. Уништавали су нашу културу, бришући милионе људских бића са лица земље и узимајући њихове минерале да би се на Западу богатили - рекла је представница Никарагве.

- И даље се обезбеђују новац и ресурси да се злочини у Палестини наставе. Време је да се правда изнесе пред људе, да се они приближе УН. Никарагва се залаже за свет мира, солидарности, братства, како бисмо превазишли проблеме.

- Никарагва ће гласати против резолуције коју је представила Немачка јер она неће допринети миру, већ ће само да погорша ситуацију - нагласила је.


Чланице Генералне скупштине Уједињених нација на седници која је почела у 16 сати по средњоевропском времену, расправљају и гласају о нацрту резолуције о геноциду у Сребреници.

Након уводне речи Немачке, у Генералној Скупштини Уједињених Нација обраћа се председник Александар Вучић.

Вануату, Антигва и Бардбуда и Малави повукли кооспонзорство!

Одмах након тога реч имају ове земље: - Тајланд, Иран, Русија, Бразил, Вијетнам, Гана, Панама, Перу, Грчка, Црна Гора, Конго и Сијера Леоне.

Подсетимо, седница која ће prеthoditi гласању о резолуцији о Сребреници почиње тачно у 16 часова по нашем времену, односно у 10 сати по локалном времену.

15.00 - Председник Вучић ушао је у салу Генералне Скупштине УН  Представник Русије у УН Небензја руковао се са председеником Вучићем и члановима сртпске делегације пред сам почетак Генералне скупштине УН.

Нацрт резолуције представља Немачка која је један од иницијатора.


Обраћање представника Египта: Ово ризикује да се оживе сукоби и несуглсице

- Египат се противи поступцима и исхитреном процесу да се представи нацрт резолуције. Ово баца сумњу на праву намеру иза које се крије нацрт ове резолуције. Окружење није било укључено у дебату и дијалог, ово ризикује да се поново оживе сви сукоби и несугласице.


И Руанда је иницијатор, а међу коспонзорима су Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Француска, Хрватска, Италија, Словенија, Северна Македонија, Шведска, Турска, Велика Британија и Сједињена Америчке Државе. 

Оно што је посебно разочаравајуће је да постоји велика могућност да ће Грчка гласати за резолуцију о геноциду усмерену против Србије и српског народа.


Обраћање представника Грчке

Представноик Грчке је рекао да признаје значај ове резолуције, и каже да његова земља поштује све пресуде међународног суда правде о Сребреници.

- Истовремено, потребна је иницијатива која подржава деескалацију. Ова резолуција ризикује да буде погрешно протумачена, и подрива напоре ка заједничкој будућности. Такође, време доношења ове резолуције је упитно, посебно након отварање преговора између ЕУ и БиХ - истакао је он.



 Вијетнам био уздржан

Представник Вијетнама је рекао да је очување стабилности од суштинског значаја.

- Приоритет је да се промовише национално помирење у БиХ, и да се допринесе стабилности развоја. ГС УН је најбољи форум за то. Али усвајање резолуције требало је да постигне уједињење, а не поделе, и зато је моја земља била уздржана - рекао је он.


О предлогу документа неће бити одржана формална дебата – већ ће државе моћи да образложе свој став, услед чега неће бити званичне листе говорника током заседања.

Очекује се да ће пре гласања говорити представник Србије – председник Александар Вучић.

Иначе, ова седница је одлагана два пута.

Предложеном резолуцијом се 11. јул проглашава Међународним даном сећања на геноцид у Сребреници 1995. који ће се обележавати сваке године; Осуђује се порицање геноцида у Сребреници; Осуђују се радње које величају одговорне за геноцид у Сребреници; Очувати утврђене чињенице кроз образовне системе; Успоставља се програм информисања под називом “Геноцид у Сребреници и Уједињени народи” као и кроз едукацију и активности подизања свести јавности...

(Kurir.rs, Pink.rs, Дневник, 24седам, Танјуг) 

Пише:
Пошаљите коментар
(УЖИВО) ДАНАС ЈЕ ВИДОВДАН Чека се гласање о резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини УН, СРБИЈА ТРАЖИ ПОВЛАЧЕЊЕ ТЕКСТА Вучић: "Бранићу и чувати заставу Србије. Ми нисмо геноцидан народ"

(УЖИВО) ДАНАС ЈЕ ВИДОВДАН Чека се гласање о резолуцији о Сребреници у Генералној скупштини УН, СРБИЈА ТРАЖИ ПОВЛАЧЕЊЕ ТЕКСТА Вучић: "Бранићу и чувати заставу Србије. Ми нисмо геноцидан народ"

23.05.2024. 06:38 13:12