НЕСВАКИДАШЊИ ГРАЂЕВИНСКИ БИСЕР И ЧУВАР ИСТОРИЈЕ ГРАДА Зрењанина се продаје: ПАЛАТА ДУНЂЕРСКИ након уређења фасаде добиће НОВОГ ВЛАСНИКА
ЗРЕЊАНИН: Агенција за некретнине „м2Гсигма” огласила је продају Палате Дунђерски, једне од најлепших грађевина у Зрењанину, која је категорисана као споменик културе од великог значаја.
У огласу се наводи да основа палате има 1.227 квадратних метара и да се састоји од сутерена, приземља и спрата, на парцели затвореног типа од 20,74 ара. Палата Дунђерски је укњижена као стамбено – пословни објекат, а цена овог несвакидашњег архитектонског и грађевинског бисера и чувара историје града износи 866.000 евра.
Објекат на адреси Житни трг 2 изграђен је у стилу сецесије између 1905. и 1910. године, а његов први власник био је Лазар Дунђерски. Након изградње је представљао део комплекса бечкеречке пиваре, на коју се надовезује и која је такође била у власништву породице Дунђерски.
- Крајем 19. и почетком 20. века, Велики Бечкерек започиње свој постепени привредни развој и урбанистички раст и изван граница такозваног Варошког кварта, који је представљао најстарије језгро града. Једно од таквих околних приградских насеља било је и Опово до којег се стизало из правца Варошког кварта, преко Великог моста, саграђеног 1904. године. Управо у том насељу, на десној обали Бегеја, и у непосредној близини самог моста, подигнута је палата Лазара Дунђерског, једног од најбогатијих војвођанских велепоседника и индустријалаца тога доба – истиче конзерватор истраживач – историчар уметности Весна Мајсторовић, из Завода за заштиту споменика културе Зрењанин.
Мајсторовић наводи да је палата зидана као стамбено-пословни објекат. На самом углу налазили су се кафана и свечана сала са музичким подијумом. У свечаној, Плавој сали, окупљали су се грађани поводом разних прослава, балова и сличних свечаности. Служила је чак и за изнајмљивање или одржавање изложби. Просторије на спрату су се користиле за одмор и разоноду. Наизменично су се смењивале дечије спаваће собе и собе за одрасле, за послугу, гостински салони, трпезарије са кухињом и купатила.
- Посматрано у целини, палата показује да се при градњи водило рачуна да објекат буде пажљиво укомпонован у природно окружење и да буде у складу са суседним, постојећим објектима – наглашава Весна Мајсторовић.
Пре неколико година обављени су радови на уређењу фасаде Палате Дунђерски. Зграда је данас у власништву задругара Земљорадничке задруге „Бегеј“, који су били и инвеститори ове реконструкције.
Текст и фото: Ж. Балабан