МАРКО ЧУБРИЛО ПРОГНОЗИРА Спремите се, поподне стижу јаке временске непогоде, посебно водите рачуна ако вас невреме затекне напољу
У уторак очекује нас топло и веома нестабилно време уз могуће временске непогоде. Средином недеље биће мало свежије и нестабилно време, док се према викенду очекује постепено отопљење уз могуће пљускове, најављује у својој временској прогнози на Фејсбук профилу Марко Чубрило, професор географије и метеоролог аматер.
„У уторак ће се ка нама премештати хладан фронт испред којег ће доминирати влажно и топло југозападно висинско струјање. Од средине дана над северним и североисточним деловима БиХ, западом Хрватске, западом, југозападом и југом Србије стоји сигнал за наглу дестабилизацију атмосфере уз развијање грмљавинских нестабилности које би брзо на локалном нивоу прерастале у временске непогоде. Током поподнева и вечери ове снажне нестабилности би се у југозападној висинској струји премештале перко средишње, северне и источне Хрватске, северне БиХ и већег дела Србије. Нова зона нестабилности би после 19 сати требала са југозапада стићи до западне, средишње БиХ, северне Хрватске и Србије“, наводи Чубрило.
Он додаје да ће у уторак параметри нестабилности бити јако високи, индекси попут “смицања” у атмосфери (противсмерно струјање ветра на различитим висинама), ЦАПЕ индекс, индекс потенцијално јаких олујних система, клуастери јаког и честог севања…. сви они иду јако високо и у колико се на неком месту већина њих јави у исто време можемо очекивати јаке временске непогоде уз појаву врло јаке кише (преко 20 милиметара за мање од једног сата), појаву крупног града, јаког севања и пролазно веома јаког ветра.
„Нема начина да се тачно предвиди где би се овакви системи могли покренути али судећи по тренутно доступном прогостичком материјалу они су највероватнији над западним и јужним деловима Војводине у Србији, истоку Хрватске, северу и североистоку БиХ, понегде над западном Србијом и касно после подне и над истоком и југоистоком Србије“, наводи Чубрило и додаје: „Нема потребе за било каквим катастрофичним насловима, улазимо у период године када су овакве олује најчешће и период од половине маја до око 20. јуна је статистички најнестабилнији део године“.
У уторак дневни максимум биће од +21 до +32 степена Целзијуса, после нестабилности свежије.
Чубрило наводи да у зони пљускова и грмљавине треба водити рачуна о безбедности. „Не треба се непотребно излагати снажном севању, појави крупне туче/града и врло јаким налетима ветра. Опет напомињем све ће ово бити локалне појаве, чешће и јаче него прошлих дана али ће опет бити области које ће проћи уз врло слаб пљусак или чак и без кише док само неколико км даље може бити снажне олује“.
У среду током дана над јужним, југоисточним и делом средишњих области региона поново нестабилно уз честе грмљавинске пљускове и могућност локалних непогода, док би се те нестабилности под утицајем висинског циклона у ноћи ка четвртку и у четвртак пре подне преместиле преко северне и источне Србије као и преко источне Хрватске али би углавном било само локално обилније кише. Освежило би те би се у четвртак максимуми кретали од +14 до +23 степена Целзијуса.
У петак и даље нестабилно али уз ређу појаву пљуска и мало топлије, док би за наредни викенд требало бити топло уз максимуме од +18 до +26 степени Целзијуса док би крајем викенда поново било услова за пљускове.
Према тренутно расположивом прогностичком материјалу сам крај маја и почетак јуна обележиће топло, спарно и нестабилно време.