ПРЕМИЈЕР СРБИЈЕ МИЛОШ ВУЧЕВИЋ НА КОМЕМОРАЦИЈИ У ДОЊОЈ ГРАДИНИ Венци и цвеће за жртве УСТАШКОГ ЗЛОЧИНА
У спомен подручју Доња Градина, највећем стратишту Независне Државе Хрватске, делу концентрационог логора Јасеновац, данас је одржана комеморација и обележен Дан сећања на жртве усташког злочина. Меморијални комплекс Доња Градина.
Полагањем венаца на гробном пољу "Тополе" у Спомен-подручју Доња Градина, у Републици Српској, данас је одата почаст жртвама концентрационог логора Јасеновац и обележен Дан сећања на жртве усташког злочина у Другом светском рату.
На том највећем стратишту логора Јасеновац, на грбном пољу "Тополе" у име институција Републике Српске и Србије и Црне Горе венце су положили председник Републике Српске Милорад Додик, председник Владе Србије Милош Вучевић председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић.
Са њима су српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић и премијер Српске Радован Вишковић.
Цвеће и венце су положили и председник бањалучког Удружења логораша Другог светског рата Добрила Кукољ, амбасадор Израела за БиХ са седиштем у Тирани Галит Пелег и председник Удружења Рома Србије Драгољуб Арсовић, представници институција Републике Српске, представници Српске у заједничким институцијама у БиХ, као и представницима институција Србије.
Цвеће су положили представници дипломатског кора, као и остале делегације.
Након полагања венаца и цвећа, на гробном пољу "Кошуте" служен је парастос и помен жртвама усташког злочина – геноцида НДХ, а служио га је владика бањалучки Јефрем.
Обележавању присуствују и председник привременог органа Града Београда Александар Шапић, министри у Влади Србије и други званичници, представници дипломатског кора, представници СУБНОР-а РС, делегација Трећег пешадијског пука Оружаних снага БиХ, Срба са Косова, Удружења Рома РС, Српског народног већа из Хрватске и невладиних организација из РС које окупљају бивше борце, породице погинулих и бивше логораше.
Дан сећања обележава се поводом ослобађања усташког логора Јасеновац, једног од највећих и најстрашнијих логора смрти у Европи. Концентрациони логор Јасеновац био је најмонструозније место у овом делу света у Другом светском рату, ако не и најмонструозније уопште. Не по броју жртава него по облицима иживљавања и убијања несрећних заточеника. Према налазима државне комисије Хрватске, убрзо по ослобођењу, закључено је да је у систему логора Јасеновац усмрћено око пола милиона лица, до 600.000. Извештај је био објављен, и такође представљен Међународном суду у Нирнбергу.
Према налазима Гидеона Грајфа, израелског стручњака за холокауст, у Јасеновцу, који он назива " Балкански Аушвиц", страдало је око 700.000 Срба, Јевреја, Рома, и других. Огромну већину страдалника чинили су Срби. Грајф је такође описао 57 метода мучења и убијања које су примењивале хрватске усташе.
- Данас у Доњој Градини нисмо окупљени само да се присетимо живота који су трагично изгубљени већ да се суочимо и признамо истинитости наше садашњости, рекао је Гидеон Грајф. Он је навео да Доња Градина које је била у склопу злогласног логора Јасеновац, била његово главно губилиште те да је данас, како каже, тмуран подседник на најмрачнија поглавља људске окрутности током Другог светског рата.
- Овде смо да одамо почаст жртвама геноцида који је почињен над српским становништвом, жртвама ужасног јеврејског Холокауста и циљаног геноцида над Ромима који је почињен под режимима Независне државе Хрватске. Јединице која је вођена и створена уз помоћ нацистичке Немачке и коју је подржавала фашистичка Италија", истакао је Грајф.
Присутнима се обратила и амбасадорка Израела Галит Пелег која је прочитала поруку Израела Исака Херцога.
Исак Асијел, врховни рабин Јеврејске заједнице у Србији, изговорио је молитву на хебрејском, набрајајући је стратишта. Он је прочитао једно од бројних страшних сведочења страдања у Јасеновцу.
Драгољуб Ацковић, председник Удружења Рома Србије, представио је иницијативу доношења резолуције о страдању Рома у Другом светском рату на просторима НДХ и свим другим земљама у Европи, у којима су Роми били убијани само зато што су били Роми, поручио је.
Маја Колунџија препричала је сведочанство Добриле Кукољ, једне од ретких која је преживела погром.
Потом се ова деведесетпетогодишњакиња попела на бину, да исприча део својих сећања.
Са 64.800 квадратних метара и 105 масовних гробница, Доња Градина подсећа и чува од заборава. Никада се не сме заборавити 700.000 мучки убијених Срба, 80.000 Рома и 23.000 Јевреја у јасеновачком систему хрватских концентрационих логора. Сигуран број жртава никада неће бити утврђен, пошто прецизни пописи нису, у том делу, на време спроведени, а проток времена је учинио да се многи забораве. На крају, уништаване су систематски целокупне породице.
Догађају присуствује око 15.000 људи, као и највиши државни и верски званичници Републике Српске и Србије, потомци логораша, ученици основних и средњих школа. За њих је организован историјски час.
Јуче је у Дому културе у Козарској Дубици у Републици Српској одржана Меморијална академија под називом "Туга која траје цели живот". Министар културе Никола Селаковић присуствовао је овој академији. Меморијална академија је посвећена одавању почасти невиним жртвама усташког злочина из периода Другог светског рата у Концентрационом логору Јасеновац и његовом стратишту у Доњој Градини.