ПОСЛЕ ПЕТ ДАНА БОРБЕ С ВАТРОМ, СИТУАЦИЈА ЈЕ БОЉА За гашење пожара на депонији Дубоко код Ужица КОРИСТЕ СЕ АЛГЕ
УЖИЦЕ: На депонији Дубоко код Ужица где пожар траје већ данима, настављене су све неопходне активности на гашењу пожара, а од јуче су у употреби и алге, чији је циљ да се што пре допре до самог жаришта.
Расписан и тендер за извођача радова на стабилизацији и проширењу тела депоније “Дубоко” и изградњи неопходних постројења за третман биогаса и процедних вода, вредан 30 милиона евра.
Према речима градоначелнице Ужица др Јелене Раковић Радивојевић, која је од тренутка избијања пожара на терену са сарадницима и свим људима који се боре да се ова тешка ситуација што пре превазиђе, захваљујући свим до сада учињеним напорима стање је, како истиче, данас боље него јуче и prеthodnih дана.
- Још једном одавде са места где тренутно имамо велики проблем желим да грђанима Ужица пошаљем поруку да ништа не кријемо од њих. Пожар је избио 5. маја и већ пет дана боримо се са ватреном стихијом. Данас је ситауција боља него prеthodnih дана, захваљујући свим људима који су овде ангажовани и на које сви треба да будемо поносни. Желим да се захвалим и ватрогасцима и возачима камиона и свим другим радницима који се труде да се пожар што пре угаси. Још једном наглашавам да не кријемо информације и да улажемо макисмалне напоре да решимо овај вишегодишњи проблем, изјавила је градоначелница за РИНУ.
Градоначелнца је Ужичане замолила да не шире дезинформације по друштвеним мрежама, чиме доприносе непотребном узнемиравању и паници.
- Није овде било експлозије ни повређених радника, нема масовног тровања нити угинућа животиња. Све су то опасне лажи које се шире, а које неко користи у сврху политичке пропаганде. Колико далеко се у томе отишло говори и податак да је данас у Луновом селу у непосредној близини мерне станице неко запалио неколико пластова сена”, истиче градоначелница.
Бранислава Матић из Института за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут”, која је била у ужичком заводу за јавно здравље, истиче да су резултати свих мерења квалитета ваздуха у Ужицу јавно доступни на увид и подсећа на то да се са сличном ситуацијом пре пар година суочавала површински знатно већа депонија у Винчи, као да ни да ни тада није било повећаног загађења, сходно могућностима за мерење датих података.
- У Заводу за јавно здравље Ужице све се ради према протоколу. Прекорачења загађења нема, знамо да постоје параметри које не можемо да измеримо, али је веома битно превентивно деловати”, нагласила је Матић.