ПОМОЋ ОД ДРЖАВЕ Девет месеци по 5.000 динара; Ево ко остварује право на новац
Модел образовања не обавезује ученике да након завршеног школовања морају да наставе рад код одређеног послодавца
Средњошколци који 2024/25 школске године упишу дефицитарна трогодишња и четворогодишња занимања по дуалном моделу, могли би да у наредној школској години рачунају на 5.000 динара месечно од државе које ће добијати девет месеци.
Тај износ, по Уредби о подршци дуалном образовању, коју је усвојила Влада Србије, уплаћивала би ученицима држава преко наменског рачуна који ће им бити отворен у Поштанској штедионици.
Ђаци који се одлуче да школовање наставе по дуалном моделу добијаће и накнаде од послодаваца за учење кроз рад, а њена висина ће зависити од тога колико пута недељно имају праксу.
За сваки дан проведен на пракси, ученици би у требало да добију 70 одсто минималне цене рада по сату.
Како је Танјугу казала Руководилац службе за дуално образовање и образовне политике Привредне коморе Србије (ПКС) Александра Милићевић, до краја јуна, или почетком јула, требало би да изађе конкурс када ће се тачно знати на који начин ће се финансијски подржавати ученици, али и послодавци.
Милићевићева је нагласила да модел дуалног образовања не обавезује ученике да након завршеног школовања морају да наставе рад код одређеног послодавца, нити да враћају новац који ће добијати.
Исто тако, како каже, ни послодавци, нису у обавези да запошљавају ученике који код њих похађају праксу.
Према њеним речима, износ који би ученици добијали од послодаваца или компанија у којима имају праксу зависи од тога колико сати у једном месецу је ученик боравио на учењу кроз рад, а то зависи, како је нагласила, од образовног профила који одаберу.
- У дуалном образовању постоје трогодишњи и четворогодишњи образовни профили. Трогодишњи су они код којих се више времена проводи код послодавца, јер некако је њихова природа да припремају ученике за посао одмах након завршеног школовања, док је у четворогодишњим профилима проценат боравка у компанији нешто нижи и почиње касније, од другог или чак трећег разреда - објаснила је она.
(К1инфо)