ЧОВЕЧАНСТВО СЕ ПРВИ ПУТ СУСРЕЋЕ С ОВИМ: Шта ће бити ако не буде пада температуре?
Климатске промене донеће многе непознанице ако температуре у свету не буду пале до краја године, изјавио је данас директор Годар инситута при НАСА Гевин Шмит.
''До краја лета, ако још увек буде рекордних температура у северном Атлантику или другде, онда се заита селимо у непознанице'', рекао је Шмит, додајући да свет може да пређе у фазу још бржих климатских промена, преноси Би-Би-Си.
Prеthodni месец, март био је најтоплији у свету до сада и десети је месец узастопце који се сматра рекордно најтоплијим, а као главни узрок за то наводи се временски феномен Ел Нињо, за који се очекује да престане у наредним месецима.
Ел Нињо, који је почео прошлог јуна и који је у децембру достигао врхунац, ствара додатну количину топлоте у условима када је топлота већ повећана због великог сагоревања фосилних горива.
Март ове године био је 1.68 степени топлији од марта из ''прединдустријских'' времена, пре него што су људи почели да сагоревају велике количине фосилних горива.
Иако научници нису сигурни како ће се тачно развијати услови у региону Пацифика, тренутна предвиђања сугеришу да би могла наступити хладна фаза Ел Ниња касније ове године, што би могло да доведе до привременог пада глобалних температура ваздуха.
''Још увек покушавамо да разумемо зашто се ситуација тако драматично променила средином прошле године и колико ће се ова ситуација наставити, да ли је у питању фазни помак или је реч о краткотрајним климатским трендовима'', каже чланица истраживача Службе за килматске промене ЕУ ''Коперник'' Саманта Бурџес.
Научници и даље тврде да је најбољи начин да се заустави глобално загревање тај да се смањи емисија гасова.
''Разумем изазове, али је такође тачно да ако не реагујемо, обавезујемо се на будућност у којој ће прилике из 2023. бити нова нормалност'', рекла је истраживач Анжелик Мелет из Института Меркатор Оушна.