КАКО СЕ ОДРЖАВАЈУ ОБЈЕКТИ ЗА ВАНРЕДНЕ СИТУАЦИЈЕ У Новом Саду 158 склоништа
На територији Републике Србије данас се налази више хиљада склоништа за ванредне ситуације, од чега је 1.442 јавних и блоковских склоништа на територијама 48 општина у Србији поверено Јавном предузећу за склоништа.
У Новом Саду ЈП „Склоништа” одржава 158 склоништа.
Делатност тог јавног предузећа је организација изградње, одржавања, техничке контроле и мирнодопског коришћења јавних и блоковских склоништа. Изменама и допунама Закона о ванредним ситуацијама, 2012. године је укинута обавеза инвеститора који не граде склоништа да плате накнаду за изградњу и одржавање склоништа, па је једини приход предузећа новац од закупина, односно у периоду мира склоништа се одржавају од новца прикупљеног давањем простора у закуп.
Како кажу из Јавног предузећа за склоништа за „Дневник” наводе, одржавање се обавља у складу са Законом о смањењу ризика од катастрофа и управљању ванредним ситуацијама и Правилником о начину одржавања склоништа и прилагођавања комуналних, саобраћајних и других подземних објеката за склањање становништва.
У случају проглашења вандредне ситуације, склоништа која се користе у мирнодопске сврхе могу се испразнити, а у случају ратног стања морају се испразнити и оспособити за заштиту у року који одреди штаб за ванредне ситуације, а најкасније у року од 24 часа. Према томе, сва склоништа којима Јавно предузеће за склоништа управља биће у функцији ванредне ситуације, односно ванредног или ратног стања, уколико надлежна тела то процене за неопходно.
Остала склоништа на територији Србије већином су приватни поседи или се налазе у склопу стамбених зграда и за њих су надлежни инвеститори који су их градили или управа зграде у којој се налазе.
Б. Гуран