KAKO SE ODRŽAVAJU OBJEKTI ZA VANREDNE SITUACIJE U Novom Sadu 158 skloništa
Na teritoriji Republike Srbije danas se nalazi više hiljada skloništa za vanredne situacije, od čega je 1.442 javnih i blokovskih skloništa na teritorijama 48 opština u Srbiji povereno Javnom preduzeću za skloništa.
U Novom Sadu JP „Skloništa” održava 158 skloništa.
Delatnost tog javnog preduzeća je organizacija izgradnje, održavanja, tehničke kontrole i mirnodopskog korišćenja javnih i blokovskih skloništa. Izmenama i dopunama Zakona o vanrednim situacijama, 2012. godine je ukinuta obaveza investitora koji ne grade skloništa da plate naknadu za izgradnju i održavanje skloništa, pa je jedini prihod preduzeća novac od zakupina, odnosno u periodu mira skloništa se održavaju od novca prikupljenog davanjem prostora u zakup.
Kako kažu iz Javnog preduzeća za skloništa za „Dnevnik” navode, održavanje se obavlja u skladu sa Zakonom o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama i Pravilnikom o načinu održavanja skloništa i prilagođavanja komunalnih, saobraćajnih i drugih podzemnih objekata za sklanjanje stanovništva.
U slučaju proglašenja vandredne situacije, skloništa koja se koriste u mirnodopske svrhe mogu se isprazniti, a u slučaju ratnog stanja moraju se isprazniti i osposobiti za zaštitu u roku koji odredi štab za vanredne situacije, a najkasnije u roku od 24 časa. Prema tome, sva skloništa kojima Javno preduzeće za skloništa upravlja biće u funkciji vanredne situacije, odnosno vanrednog ili ratnog stanja, ukoliko nadležna tela to procene za neophodno.
Ostala skloništa na teritoriji Srbije većinom su privatni posedi ili se nalaze u sklopu stambenih zgrada i za njih su nadležni investitori koji su ih gradili ili uprava zgrade u kojoj se nalaze.
B. Guran