ПОКРЕНУТ СИСТЕМ "ПРОНАЂИ МЕ" Сви траже двогодишњу девојчицу Данку НЕСТАЛА У ОКОЛИНИ БОРА
Систем "Пронађи ме" активиран је данас први пут у Србији због нестанка двогодишња девојчица Данке Илић у околини Бора.
Како је наведено на сајту pronadjime.mup.gov.rs, девојчица има смеђу косу, браон очи, а висока је око 85 центиметара.
У тренутку нестанка на себи имала љубичасте панталоне, маслинасто зелену јакну и црне патике, а косу везану у реп.
Како је Танјугу речено у Полицијској управи Бор, потрага за девојчицом, која је нестала у месту Бањско Поље код Бора око 13 часова је у току.
На терену су полиција и ватрогасци, као и грађани који су се укључили у потрагу.
Платформа „Пронађи ме“ намењена је за хитно обавештавање јавности у случају нестанка малолетног лица, који ће омогућити брзу дистрибуцију информација свим грађанима преко ентитета надлежних за информисање јавности, када полиција процени да би објављивање ове инфромације у јавности допринело проналаску детета.
Хитно обавештавање подразумева слање поруке о нестанку малолетног лица са свим релевантним информацијама и то прекидом ТВ и радио програма, слањем „СМС“ поруке свим грађанима преко њихових мобилних оператера, приказима на екранима на ауто-путу, аеродромима, железничким и аутобуским станицама.
Председник Центра за несталу и злостављану децу (ЦНЗД) Игор Јурић позвао је вечерас све грађане који имају неку информацију у вези са нестанком девојчице Данке Илић у околини Бора да се обрате надлежним органима.
Због нестанка двогодишње девојчице данас је по први пут активиран и систем "Пронађи ме", а како је наведено на сајту ''pronadjime.mup.gov.rs'', девојчица има смеђу косу, браон очи и висока је око 85 центиметара.
Јурић је за Танјуг рекао да је, када су у питању нестала деца, један минут веома важан и да је зато систем "Пронађи ме" веома битан.
"Важно је да људи који су добили поруку, поготово они који су у околини Бора да се активирају и да све информације поделе са полицијом. Јер је свака информација сада значајна и може да буде спасоносна. Зато се немојте устручавати, чак и да нисте потпуно сигурни, боље је да то поделите са полицијом", рекао је Јурић.
Он је додао да су се према његовим сазнањима људи на терену активирали јако брзо, и да је систем активиран онда када су били сигурни да је потребан.
У Србији је систем за хитно обавештење јавности о несталој деци "Пронађи ме" почео да ради 25. октобра.
Систем је имплементиран на иницијативу ЦНЗД, по моделу Амбер Алерт система, који је настао у САД 1996. године, а назив је добио по Амбер Хагерман, деветогодишњој девојчици из Тексаса, која је отета и убијена.