Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КОЛИКО СРБА БОЛУЈЕ ОД РАКА World of Statistics објавио списак земаља с највише оболелих од канцера (ФОТО)

25.03.2024. 08:28 08:54
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Према статистичким подацима Светске здравствене организације појединачних земаља, највише забележених случајева на 100.000 људи има Данска – 335, следи је Ирска са 326, Белгија са 322.

Комшијска Мађарска у самом је врху, на 4. месту са 321 забележеним случајем на 10.000 становника. Пета је Француска са 320 случајева обољевања од рака, ш. Холандија са 315, а 7. и 8. место деле Аустралија и Норвешка са по 312 пацијената на 100.000 становника.

Од бивших југословенских земаља, с којима делимо историју здравственог система, највише забележених случајева има Словенија – 300, на 14. месту је Србија са 291 случајем обољевања од рака на 100.000 становника, а на 18. месту Хрватска са 284 случаја обољевања од рака.

Како кажу статистичари, висок проценат забележених обољевања од рака има неколико фактора: један од њих је старење популације и животни стил (много стреса, седења, процесуирана храна), али и напреднији здравствени систем, који укључује скрининг програме и општу свест о важности превентивних прегледа.

 

Више од 42.000 људи у Србији 2022. године сазнало је да болује од неке врсте карцинома.

Чак 7.000 људи добило је дијагнозу карцинома плућа, карцином дојке дијагностикован је код 4.600 људи, док је од рака дебелог црева оболело више од 4.000 становника Србије, изјавио је недавно Милан Жегарац, в.д. директора Института за онкологију и радиологију Србије, гостујући на Радио-телевизији Србије. Висока стопа оболевања бележи се годинама и код рака простате и грлића материце.

У просеку сваког дана се најсмртоноснији канцер дијагностикује код 16 особа, док свакодневно 13 људи изгуби битку са том болешћу.

Пушење представља главни ризик за настанак рака плућа и одговорно је за појаву ове болести, код приближно 90 одсто мушкараца и 80 одсто жена. Званична истраживања показују да у Србији око 35 одсто популације пуши, а карцином плућа је једини карцином који може да се превенира једноставним престанком пушења.

Због тога што у Србији сваке године од рака дојке оболи 4.600, а премине 1.600 жена, Србија је увела нови модел скрининга - раног откривања једног од најчешћих карцинома, не само у нашој популацији.

Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут", рак дојке је најчешћи малигни тумор и водећи узрок смрти од малигних болести код жена у Србији.

Најчешће се открива у одмаклој фази болести.

„Циљ је да се рак открије у почетној фази, јер је степен излечења тада и до 95 одсто.

Скрининг подразумева преглед здравих жена, без симптома и знакова болести којим се могу открити ране промене у ткиву дојке, када је ефикасно лечење могуће.

„Превентивне прегледе треба обавезно радити једном годишње, а важно је и одазвати се на скрининг програм који држава спроводи за жене од 50 до 69 година, када се мамографија обавља једном у две до три године", прича др Милан Жегарац, онколошки хирург и директор Института за онкологију и радиологију Србије.

Ипак, извештај Државне ревизорске институције показао је да организованим скринингом карцинома дојке није обухваћено 75 одсто циљане популације. Разлози су нађени у недостатку опреме, мањку кадра, пропустима у организацији рада, али и пандемији коронавируса. Извештај ДРИ указује да, у периоду 2017-2022. године, организовани скрининг није спровело чак три четвртине домова здравља у Србији.

Ситуација је сада неупоредиво боља, јер се, поред редовног скрининга, организују и викенд скрининзи без заказивања и чекања, најчешће испред Домова здравља мањих и већих градова. Очекује се да се врати и скрининг штитасте жлезде, као и простате, и веће ангажовање здравствених радника на промоцији вакцине против ХПВ-а, узрочника рака грлића материце.

И. Р.

Пише:
Пошаљите коментар
ШТАДИН ЗДРАВСТВЕНИ ИЗВЕШТАЈ Занемарујемо здравље НЕ ОДАЗИВАМО СЕ НА ПОЗИВ ЗА СКРИНИНГ

ШТАДИН ЗДРАВСТВЕНИ ИЗВЕШТАЈ Занемарујемо здравље НЕ ОДАЗИВАМО СЕ НА ПОЗИВ ЗА СКРИНИНГ

14.03.2024. 08:46 09:04