Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

РЕДАКЦИЈА 24СЕДАМ: Жута екипа и даље хара Србијом

17.03.2024. 11:04 11:30
Пише:
Фото: Youtube/Printscreen/B92

Слободан Хомен, бивши државни секретар у Министарству правде за време владавине Демократске странке, и истакнути члан некадашњег Отпора, нашао се у центру скандала какав није виђен годинама у нашој земљи.

Хомен, који је сада адвокат, осумњичен је као један од главних актера у пљачки десног крила Палате "Србија", из које је нестало чак 43.000 комада државних ордена, наводи редакција 24седам.

Тужилаштво је, након опсежне истраге, издало налог за његово хапшење. Детаљи истраге откривају да је Хомен, заједно са још девет особа, испланирао и извео крађу на изузетно софистициран начин, користећи своје знање и везе унутар правосудног система.

Инцидент је шокантан, а Хомен иначе има завидну прошлост као колекционар одликовања Краљевине Србије и Краљевине Југославије. Иако је одбацио умешаност у почињено недело, то што је страствени сакупљач одликовања баца сумњу на њега као особу која је имала највећи мотив да учествује у оваквој операцији, наводи 24седам.

Тужилаштво је дало налог да се за њим распише и потерница. Хомен је чак негирао да је у бекству и на потерници, иако је признао да није у Србији, с обзиром на то да последњих година живи у иностранству. Хомен се у тренутку објављивања детаља о пљачки века у Србији налазио у Дубаију, што је сасвим прикладна локација за особу која је згрнула огромну количину новца, кажу у 24седам.

Слободан Хомен је дипломирао на Правном факултету, а затим се дошколовавао на Харварду, где је завршио Јохн Ф. Kеnnеdy School оф Говернмент Exеcutivе Nеtwork Програм. Крајем деведесетих био је активан у Студентској иницијативи, организацији која је произашла из Студентског протеста 1996/1997. Хомен је један од оснивача некадашњег Отпора, чији је циљ био рушење Слободана Милошевића. Хомен је у Отпору био задужен за финансије, иако је по струци правник. У периоду од 1996. до 2007. године бавио се адвокатуром, затим је у Влади Мирка Цветковића (2008-2012) био државни секретар у Министарству правде. У марту 2011. године Влада Србије именовала га је за координатора за односе с јавношћу.

Хомен је био члан Главног одбора Демократске странке, а био је и њен народни посланик у периоду 2012-2014. Фебруара 2014. године напустио је Демократску странку и прешао у Социјалдемократску странку Бориса Тадића.

Остао је упамћен као сива еминенција министарства правде у време док је био државни секретар, сматра се архитектом тадашње реформе правосуђа, заједно са тадашњом министарком правде Снежаном Маловић ведрио је и облачио, кажу у 24седам.

Хомен је био препознатљив и по непријатељском односу према тадашњој опозицији, кажу у 24седам. Након демонстрација после којих су нападнуте просторије Демократске странке, тачније њена тадашња централа у Крунској, Хомен је изјавио да ће одговор државе на то ,,бити језив'', ваљда мислећи да ће се правна држава обрачунати са кршењем закона и вандализмом. Но, сада можемо да се запитамо шта би рекао на актуелну ситуацију поводом дрске крађе у СИВ-у и да ли би волео да одговор правне државе према починиоцима овог недела, па и према њему лично буде језив, запитала се редакција 24седам.

Хомен се оптужује да је изнео не само  историјски вредне предмете,него и материјалне, наводе на овом порталу. Осим ордења, покрадено је и бројно драго камење, злато, платина, бело злато, дијаманти, смарагди. Као што видимо, озбиљан лоповлук је на делу, кажу у 24седам.

За време владавине ДС, Хомен је ведрио и облачио, и то у време градоначелниковања Драгана Ђиласа, тврде у 24седам и додају:

Поставља се питање како је могуће да некадашњи државни чиновник има бројне луксузне некретнине, неколико вила, и то на најатрактивнијим и најскупљим локацијама и у деловима града као што је Врачар.

Слободан Хомен стоји и иза покушаја истеривања Музеја старих аутомобила, јер је бацио око на локацију на којој се тај музеј налазио, тврде у 24седам и додају да је Хоменов отац Боривоје такође умешан у малверзације са земљиштем и објектима и градњом на атрактивним локацијама. Отац и син су градили стамбена здања на најлуксузнијим локацијама, попут Врачара, где је квадрат достизао и 4.000 евра. Поставља се питање порекла тог новца, кажу и додају да је Слободанова сестра Јелена такође била умешана у малверзације, о чему је писала Пиштаљка, а паре из Фонда за развој је користила за развој сопственог бизниса (доказано за 360 хиљада евра), истичу у 24седам.

Родитељи Слободана Хомена - Боривоје и Душанка су у јулу 2002. године преко предузећа Инова оштетили Београдске електране за 2,25 милиона динара (37.500 евра, по курсу од 60 динара за евро), приликом испоруке двоструко повећавајући понуђену цену регулатора набављених ван конкурса, тврде у 24седам.

- Претпостављамо да је новац или трошен за финансирање Отпора, или је подељен са неким из Београдских електрана, а можда је све отишло и у његову фирму. У сваком случају, поднећемо кривичну пријаву, за коју је предвиђена казна затвора и до три године - изјавио је тада Бојан Станојевић из Извршног одбора Скупштине града, али од кривичне пријаве није било ништа.

Републички одбор за решавање о сукобу интереса закључио је на седници од 22. јуна 2009. године да су Слободан Хомен и Небојша Ћирић, државни секретар у Министарству економије, прекршили члан 6 Закона о спречавању сукоба интереса, који прописује да је функционеру "забрањено да јавну функцију користи да би утицањем на одлуку законодавне, извршне или судске власти остварио корист себи или другом, стекао неко право или погодност, закључио правни посао или на било који начин интересно погодовао себи или другом". Пре тога је Ћирић проследио Министарству правде допис у коме се тражи да судови прекину сва суђења и замрзну извршења правноснажних судских одлука које се тичу радних односа, а Хомен је тај допис послао Врховном суду. Већ следећег дана Републичка влада је усвојила закључак којим се не прихвата препорука Републичког одбора за разрешење поменуте двојице.

Срамотно је да бивши високи државни функционер спадне на овако ниске гране да буде упетљан у скандал и непочинство епских размера. Посебно је трагично што је то неко ко је својевремено био високи функционер министарства правде, и то не било какав високи функционер, већ онај који се у доба жутог режима котирао као сива еминенција тог минситарства и то чак и изнад ресорне министарке. Уместо да Хомен буде пример другима и оличење правне државе, дотакао је дно. Дочекао је да се скрива од органа и завршава на потерници, закључује редакција 24седам.

Пише:
Пошаљите коментар
БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР МИНИСТАРСТВА ПРАВДЕ НА ЧЕЛУ КРИМИНАЛНЕ ГРУПЕ? Слободан Хомен и још 9 особа осумњичени за крађу 43.000 комада државног ордења

БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР МИНИСТАРСТВА ПРАВДЕ НА ЧЕЛУ КРИМИНАЛНЕ ГРУПЕ? Слободан Хомен и још 9 особа осумњичени за крађу 43.000 комада државног ордења

15.03.2024. 15:48 17:02
Хомен: Нити сам учествовао у изношењу ордења, нити сам у бекству

Хомен: Нити сам учествовао у изношењу ордења, нити сам у бекству

16.03.2024. 15:00 15:04