НАПУКЛИ ЗИДОВИ, ОТПАЛИ ЦРЕПОВИ Земљотрес у Црној Гори и БиХ ОСЕТИО СЕ И КОД НАС Ево зашто нема ГОРИХ ПОСЛЕДИЦА
Земљотрес који је јутрос погодио Црну Гору, осетио се и у југозападној Србији, речено је Танјугу у Републичком сеизмолошком заводу Србије.
Како је рекао дежурни сеизмолог, након земљотреса магнитуде 5,5 јединица Рихтерове скале, који је у 04:06 регистрован у региону Никшића, апарати овог Завода регистровали су још 30 удара. У Заводу кажу да су од грађана на порталима и друштвеним мрежама сазнали да се земљотрес осетио и у југозападној Србији - у Краљеву, Новом Пазару, Прибоју и Пријепољу.
Потрес се осетио чак и на вишим спратовима неких зграда у Београду, што је, како су навели, најдаље где се земљотрес осетио.
Професор географије из Сарајева Ведран Зубић коментарисао је земљотрес јачине 5,4 по Рихтеру, који је рано јутрос погодио граничну зону БиХ и Црне Горе, и истакао да подаци говоре да је реч о плитком потресу.
"Највиша планина БиХ, Маглић, налази се управо на граници држава. Треба напоменути да је највиша тачка Маглића са црногорске стране (Велики Витао 2.397 метара). Управо у тој зони је регистрован земљотреса", навео је Зубић.
У Билећи не раде школе
Због земљотреса је одлучено да у билећким школама данас неће бити наставе. Према речима начелника општине Билећа, Веселина Вујовића, који је говорио за Радио Републике Српске, земљотрес се јако осетио у 4.07 минута, али и тридесетак мањих земљотреса након тога.
"Неприродна хука се осетила и сат времена након тог првог, најјачег земљотреса. Обилазимо терен од раног јутра и добро је да за сада нема материјалне штете. Ипак, проценили смо да основне школе и вртиће неће радити", рекао је Вујовић.
Зубић је казао да подаци указују на то да се ради о плитком земљотресу чији је епицентар 20 км северозападно од Плужина, а то је управо зона субдукције спољних Динарида (Маглић).
"Генерални узрочник свих потреса је активност Јадранске микроплоче која се подвлачи под овај део Европе. Она је крива за субдукцију, раст планина, али и трусне активности. Спољни Динариди, а то је регија која иде у БиХ јужно од црте Грмеч - Зеленгора и наставља даље на исток, је зона навлаке планинских масива", навео је Зубић и додао:
"Између Голије и Дурмитора је смештена долина Пиве која скупа са Таром прави Дрину. Управо ту су у раседној зони смештене Плужине, место епицентра јутрошњег потреса. Ово место је веома сеизмички активно па је 2013. године овде забиљежен потрес од 4,2 степена".
Земљотрес ове јачине је, додаје, изузетно је јак за осећај, али не тако јак у размерама "светских јачина".
"Оно што се сви надамо је да нема жртава што је најважније у овом тренутку. Ваљда ће тако и остати. Реверзибилни трусови се могу јавити, а свакако ових десетак секунди није било пријатно", закључује Зубић, пренео је сарајевски портал Кликс.
Пријављена су оштећења на неким старијим објектима, напукли зидови и отпали црепови. Ипак, нема извештаја о повредама нити смртним исходима.
И. Р.