ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА у одговору Бериши: Брига за своје СВЕТИЊЕ није акт мржње, већ ЦИВИЛИЗАЦИЈСКА ДУЖНОСТ (ФОТО)
Не шири Српска православна црква мржњу тиме што брине о својим светињама, поручила је Епархија рашко-призренска, реагујући на изјаву посланика Беке Берише који је изнео оптужбе рачун на СПЦ због посете епископа Теодосија археолошкој локацији манастиру Богородице Хвостанске у општини Исток.
Посланик Алијансе за будућност Косова Бека Бериша је пре неколико дана изнео оптужбе рачун СПЦ због посете владике Теодосија и његових сарадника археолошкој локацији манастира Богородице Хвостанске у општини Исток, након које је, подсећа Епархија, уследио напад на ту локацију од стране непознатих особа, које су оштетиле ограду комплекса.
Такве оптужбе су грубе и неосноване, истичу из Епархије.
Оптужбе господина Берише да наша Црква шири мржњу тиме што води рачуна о својим светињама које су као такве убележене и у законе Косова заправо представља сама по себи израз етничке и верске мржње али и показатељ да је оштећење ограде око овог локалитета непосредна последица мржње која се систематски шири против СПЦ и наших духовних и верских објеката од којих је више од 150 оштећено или оскрнављено након рата 1999. од стране албанских екстремиста, наводи Епархија.
Указују и да остају забринути за Богородицу Хвостанску, као једну од значајних историјских светиња СПЦ, која је уврштена у специјалне заштићене зоне заједно са близу 50 других објеката СПЦ на КиМ, као и да најновија штета на том локалитету показује да су објекти цркве и даље угрожени и да им треба заштита пошто на том простору не живи српско становништво и локацију не обезбеђује полиција.
Епархија апелује да се овај локалитет заштити и да се исправно обележи у складу са називом који стоји у закону о специјалним заштићеним зонама.
БРИГА ЗА СВОЈЕ СВЕТИЊЕ НИЈЕ АКТ МРЖЊЕ, ВЕЋ ЦИВИЛИЗАЦИЈСКА ДУЖНОСТ И ПИТАЊЕ ВЕРСКЕ СЛОБОДЕ
Поводом још једног напада на Епархију рашко-призренску у косовским медијимаhttps://t.co/xh3sRD1eSY
— Рашкопризренска (@EparhijaKIM) March 8, 2024
У противном, истиче Епархија, постоји могућност да ће бити изложен даљем вандализму и историјском ревизионизму које спроводе појединци власти у Приштини, кршећи основне темеље људских и верских слобода које постоје у демократском свету.
Дневник/ Епархија рашко-призренска