АЗБУКА КРИПТОВАЛУТА У НАШОЈ ЗЕМЉИ Имамо закон, имамо лиценце, само још да имамо и пара
Србија је једна од ретких земаља у Европи која је донела Закон о дигиталној имовини, који је ступио на снагу 29. јуна 2021. године. Овим законом је дефинисано шта је дигитална имовина, која се дели на виртуелне валуте и дигиталне токене, као и која су права и обавезе учесника на криптотржишту.
Закон је, такође, предвидео услове и процедуре за издавање, трговину и пружање услуга повезаних са дигиталном имовином, као и надзор и контролу над тим активностима.
Према закону, криптовалуте се могу куповати и продавати на два начина: преко лиценцираних пружалаца услуга дигиталне имовине или преко огласа. Лиценцирани пружаоци услуга дигиталне имовине су фирме које имају дозволу Народне банке Србије (НБС) или Комисије за хартије од вредности (КХОВ) да обављају послове са дигиталном имовином, као што су крипто берзе, крипто мењачнице, крипто брокери, крипто кустоди и крипто саветници. Они су дужни да воде евиденцију о трансакцијама, да поштују прописе о спречавању прања новца и финансирања тероризма, да плаћају порез и да штите интересе својих клијената.
Огласи су начин за директну куповину и продају криптовалута између физичких или правних лица, без посредовања лиценцираних пружалаца услуга. Међутим, оглашивачи су, такође, обавезни да се региструју код НБС или КХОВ, да воде евиденцију о трансакцијама, да плаћају порез и да се придржавају прописа о спречавању прања новца и финансирања тероризма. Дакле, ако вам на мејл стигне оглас о продаји криптовалуте, можете оглашивача да проверите на сајту Народне банке Србије.
Које су криптовалуте у оптицају у Србији и ко их купује и продаје?
Према подацима са сајта ЦоинМаркетЦап, који прати кретање цена и тржишне капитализације криптовалута, тренутно је у оптицају више од 10.000 криптовалута, чија је укупна вредност преко два билиона долара. Међутим, нису све криптовалуте доступне за куповину и продају у Србији, већ само оне које су подржали лиценцирани пружаоци услуга дигиталне имовине или оглашивача. Најчешће су то биткоин, етереум, кардано, бинанс коин, догекоин, литекоин, рипел, полкадот, солана и друге.
Наравно, ништа од тога нема смисла ако вам је новчаник празан. За куповину криптовалута биће вам потребан папирни новац, електронски, картица, или нека друга криптовалута. А цене? Потражите одговор на берзи или се распитајте код посредника. А може и у НБС.
И. Радоичић