AZBUKA KRIPTOVALUTA U NAŠOJ ZEMLJI Imamo zakon, imamo licence, samo još da imamo i para
Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi koja je donela Zakon o digitalnoj imovini, koji je stupio na snagu 29. juna 2021. godine. Ovim zakonom je definisano šta je digitalna imovina, koja se deli na virtuelne valute i digitalne tokene, kao i koja su prava i obaveze učesnika na kriptotržištu.
Zakon je, takođe, predvideo uslove i procedure za izdavanje, trgovinu i pružanje usluga povezanih sa digitalnom imovinom, kao i nadzor i kontrolu nad tim aktivnostima.
Prema zakonu, kriptovalute se mogu kupovati i prodavati na dva načina: preko licenciranih pružalaca usluga digitalne imovine ili preko oglasa. Licencirani pružaoci usluga digitalne imovine su firme koje imaju dozvolu Narodne banke Srbije (NBS) ili Komisije za hartije od vrednosti (KHOV) da obavljaju poslove sa digitalnom imovinom, kao što su kripto berze, kripto menjačnice, kripto brokeri, kripto kustodi i kripto savetnici. Oni su dužni da vode evidenciju o transakcijama, da poštuju propise o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, da plaćaju porez i da štite interese svojih klijenata.
Oglasi su način za direktnu kupovinu i prodaju kriptovaluta između fizičkih ili pravnih lica, bez posredovanja licenciranih pružalaca usluga. Međutim, oglašivači su, takođe, obavezni da se registruju kod NBS ili KHOV, da vode evidenciju o transakcijama, da plaćaju porez i da se pridržavaju propisa o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Dakle, ako vam na mejl stigne oglas o prodaji kriptovalute, možete oglašivača da proverite na sajtu Narodne banke Srbije.
Koje su kriptovalute u opticaju u Srbiji i ko ih kupuje i prodaje?
Prema podacima sa sajta CoinMarketCap, koji prati kretanje cena i tržišne kapitalizacije kriptovaluta, trenutno je u opticaju više od 10.000 kriptovaluta, čija je ukupna vrednost preko dva biliona dolara. Međutim, nisu sve kriptovalute dostupne za kupovinu i prodaju u Srbiji, već samo one koje su podržali licencirani pružaoci usluga digitalne imovine ili oglašivača. Najčešće su to bitkoin, etereum, kardano, binans koin, dogekoin, litekoin, ripel, polkadot, solana i druge.
Naravno, ništa od toga nema smisla ako vam je novčanik prazan. Za kupovinu kriptovaluta biće vam potreban papirni novac, elektronski, kartica, ili neka druga kriptovaluta. A cene? Potražite odgovor na berzi ili se raspitajte kod posrednika. A može i u NBS.
I. Radoičić