ВАКЦИНА СПРЕЧАВА РАК, ТОЛИКО ЈЕ ЈЕДНОСТАВНО Ипак, УМИРЕ НАМ 500 ЖЕНА ГОДИШЊЕ
Информисаност грађана о хуманом папилома вирусу, који је узрочник рака грлића материце, боља је у односу на пре две године, али је још увек веома ниска у поређењу са европским земљама - показују подаци истраживања Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника „Проговори“ и удружења „Наша Аска“, које је реализовано током фебруара, преноси РТВ.
Када је у лето 2022-ге године, на порталу женског магазина „Аска“, урађена прва анкета са родитељима о њиховој информисаности о ХПВ-у и имунизацији против те сексуално преносиве болести, резултати су били поражавајући, будући да већина испитаника никада није ни чула за ту вирусну инфекцију, а камоли за вакцину против ње. Две године касније, обавештеност мајки и очева је на вишем нивоу, али је потребно још много да се ради на подизању њихове свести.
"Информисаност о ХПВ-у у Србији је боља, али и даље мала у поређењу са земљама Европске уније. Иако 85 посто испитаника зна да ХПВ може да изазове канцер, ми и даље у пракси имамо свега 5 одсто вакцинисане деце", рекла је др Јелена Митровић, педијатар.
Родитељи кочница
Истраживање је показало да је велики проценат родитеља изразио неповерење у безбедност и ефикасност вакцина против ХПВ-а, и да се двоуме око тога да ли да вакцинишу своју децу.
"Чачак има сјајне резултате у ХПВ вакцинацији. Када смо питали ондашње докторке како сте постигли, шта сте радили, ми радимо све исто а немамо тако добре податке и резултате као ви, рекли су нам да је то мало место, сви се познају и верујемо једни другима да је то добро", додала је др Митровић.
Вакцина препоручена, али не и обавезна
Деветовалентна вакцина „гардасил“ је бесплатна и доступна у свим Домовима здравља. Уврштена је као препоручена, не и обавезна.
"Све земље, од Аустралије, до западних земаља, ХПВ је обавезна вакцина. Ја бих волела да буде обавезна, јер не би 500 жена умирало сваке године, али када ми видимо да код нас деца не примају обавезну вакцину, схватамо колико је тај посао тежак и колико је тај процес мукотрпан", рекла је гинеколог, др Мима Фазлагић.
Србија не може да се похвали ни када је реч о броју заражених младих од 17 до 23 године ХПВ-ом, што је резултат незаштићених сексуалних односа. Масовна зараженост тим вирусом узроковала је да се рак грлића материце јавља у већем проценту код тридесетогодишњакиња, а то не мора да буде тако, поручено је на скупу у Београду у месецу борбе против малигних болести.
Дневник, РТВ