У ГАЛЕРИЈИ ЛИКОВНЕ УМЕТНОСТИ ПОКЛОН ЗБИРЦИ РАЈКА МАМУЗИЋА Едукативне радионице за најмлађе
Циклус едукативних радионица за најмлађе организује се од јануара у Галерији ликовне уметности поклон збирци Рајка Мамузића, а малишани имају прилику да сваког петка, до средине марта, нешто више сазнају о вилама и осталим митолошким бићима.
Основно полазиште за такву радионицу јесте слика „Офелија” Ксеније Дивјак, која је део сталне поставке музеја.
Прилагођена предавања намењена су деци из градских вртића, односно из ПУ „Радосно детињство”, с којима, према речима координаторке радионице Маје Стојанац, Галерија ликовне уметности поклон збирка Рајка Мамузића има дугогодишњу сарадњу.
- На основу слике Ксеније Дивјак упознајемо децу са радом и опусом уметнице на интересантан начин - појашњава за „Дневник” Маја Стојанац. - Потом разговарамо о вилама и упознајемо их са веровањима, обичајима, народним песмама, предањима и бајкама. Њима су виле већ добро познате, које можемо да пронађемо у цртаним филмова или композицијама инспирисаним грчком митологијом.
Како је прича о вилама надалеко специфична, малишани током радионица могу да сазнају како се оне облаче, каква им је нарав, где се рађају и где живе.
Опус Ксеније Дивјак на једном месту
Изложбу „Испуњен живот”, која обухвата ликовне радове Ксеније Дивјак, приредио је кустос Бранко Јанковић, а грађани могу да је погледају сваког дана осим понедељка од 10 до 18 часова. Тематска целина уметничких дела Ксеније Дивјак заокружује њен опус, од цртежа направљених током студентских дана, па до акварела које је насликала пред сам крај живота.
- Деци је посебно занимљива прича да се виле рађају на дрвету, те да избегавају да долазе на свет у јесен и у зиму. Најважније је да деца постављају питања, прилазе тим скулптурама, описују их, разговарају и учествују на различите начине - закључује Стојанац.
Сва предавања за малишане прилагођена су њиховом узрасту и пропраћена адекватним аудио-визуелним садржајима. Након ове, у плану су и радионице инспирисане скулптурама Владете Петрића („Сатир”) и Јована Солдатовића („Суђаја”).
А. Чегар