ДИРЕКТОР БИОСЕНСА У ОДАБРАНОМ ДРУШТВУ: Владимир Црнојевић међу десет светских експерата
Директор новосадског Института Биосенс проф. др Владимир Црнојевић нашао се међу десет еминентних светских стручњака, препознатих по својој међународној изврсности у науци или технологији, које је генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерео именовао за својеврсне амбасадоре промоције науке, технологије и иновација, све у циљу постизање циљева одрживог развоја у наредне две године.
Мандат групе је да генералном секретару пружи смернице, идеје и препоруке о питањима науке, технологије и иновација и њиховом утицају на одрживи развој.
Њихов рад ће бити фокусиран на подршку Форуму о науци, технологији и иновацијама за циљеве одрживог развоја. Користећи колективну експертизу својих чланова, група има за циљ да пружи препоруке и савете о конкретним технолошким решењима и партнерствима, као и шире о питањима науке, технологије и иновација за циљеве одрживог развоја, затим да да савете о политици и суштинским путевима напредовања и утицају брзе промене технологије и дигитализације на глобално друштво. Одлука о формирању ове глобалне експертске групе на највишем нивоу наглашава важност сарадње више заинтересованих страна међу научним и технолошким лидерима у различитим дисциплинама, секторима и земљама. У њему се признаје да се научно и технолошко знање генерише све шире - на универзитетима, научним институтима, националним лабораторијама, корпорацијама приватног сектора, па чак и науци грађана.
Формирање ове групе представља значајан корак напред у глобалном партнерству за одрживи развој, наглашавајући улогу науке, технологије и иновација у постизању циљева одрживог развоја. Истовремено, само чланство професора Црнојевића у групи десет одабраних стручњака на глобалном нивоу, значајно доприноси учвршћивању позиције Републике Србије на научној мапи света. На тај начин одато је признање и дата додатна подршка напорима које Србија улаже у развој и унапређење научних, технолошких и иновационих капацитета.
С друге стране, већ сама могућност учешћа у креирању корака који воде ка остварењу циљева одрживог развоја УН, даје потпуно нову димензију приступу науци и отвара врата партнерствима са најразличитијим заинтересованим странама. Јер, ова кључна група је централна компонента Механизма за олакшавање технологије УН-а, осмишљена да искористи сарадњу више заинтересованих страна за одрживи развој, будући да сваки њен члан, доноси богато искуство и увид из цивилног друштва, приватног сектора и научне заједнице, наглашавајући инклузиван и свеобухватан приступ који Уједињене нације имају према одрживом развоју.
М. Стајић