ЧИМЕ СУ СЕ ОТРОВАЛА ДЕЦА У “СИНЕРУ” У пићу био МЕДИЦИНСКИ АЛКОХОЛ НИЈЕ БИЛО ДРОГЕ
“Чак 28 људи се обратило за помоћ, само двоје је било одраслих, сви остали су били малолетници. Њих 12 је задржано на лечењу, што значи да су имали тешко тровање етанолом. Није било ту никаквих других психоактивних супстанција, то нису деца која су се дрогирала. Изгледа да је неко медицински алкохол сипао у ту флашу, а то је само по себи злочин”.
Овим речима министарка здравља др Даница Грујичић описала је све што се дешавало прошлог четвртка 15. фебруара увече, у београдском ноћном клубу “Синер”.
Подсетимо, укупно 33 деце довезено је те вечери из београдског ноћног клуба на ВМА, а 12 њих је било у најтежем стању алкохолисаности и морали су да буду хоспитализовани. Међу њима је било млађих од 15 година и то са чак до 2,8 промила алкохола у крви.
Др Грујичић: Организаторе у затвор
Кад су деца завршила на детоксикацији, клуб “Синер” се на друштвеним мрежама оградио да са журком нема везе, да је реч о приватној организацији. Против организатора је поднета пријава, Више јавно тужилаштво покренуло је истрагу, али за сада нема никаквих званичних података да ли је неко због свега што се дешавало те вечери приведен, саслушан и задржан у притвору. За шта, након изјаве министарке Грујичић, дефинитивно постоје услови!
- Лично сматрам одговорним организатора, морали су на улазу клуба да провере личне карте. Да ли се то ради, колико се то поштује, како контролу направити, то је сад нешто што прелази надлежности Министарства здравља. Мислим да тај организатор треба да заврши у затвору, а тај клуб да се затвори. Мозак наше деце је највеће благо наше земље, не треба да доводе себе у овакве ситуације - упозорила је она.
Према изјавама сведока који су те вечери били у “Синеру”, било је доста оних који су падали и губили свест. Према речима појединих доктора, 14 чашица ракије је потребно да бисте имали 2,8 промила алкохола у крви, колико је пронађено код неке деце, међу дванаесторо хоспитализованих на ВМА.
- То је животно угрожавајуће, у том стању је неко сомнолентан, улази у кому, сви рефлекси који постоје, који нас одржавају у животу су умртвљени - рекла је за медије др Диана Ракетић, директорка Специјалне болнице за болести зависности, уз напомену да “не постоји безбедна количина алкохола када је у питању мозак младих”.
Децу нису смели да пусте у клуб
Закупац клуба и организатор журке спорне вечери prеthodnih дана су преко медија пребацивали одговорност једни на друге. Клуб “Синер” отворен је крајем прошле године, а том свечаном чину присуствовало је пола домаће естраде.
- Ја нити знам ко је власник “Синера”, толико су ван приче да нико од нас из Удружења то не зна. То је сада више простор где се неке приватне журке одвијају - рекао је раније за “Блиц” Миша Релић, председник Удружења ноћних клубова и барова.
Према речима министарке Грујичић, у овом случају одговорнима за овакво несавесно поступање сматра организатора журке, који је, како каже, морао да на улазу клуба провери личне карте гостију.
- У сваком клубу обезбеђење контролише ко улази, ако је малолетник или ако има мање од 20 година у неким случајевима, неће бити дозвољен улазак у клуб. Да ли сте ви у било ком клубу видели дете од 15 година? То је стварно срамота, и стварно невероватно да се неко на овај начин неодговорно понаша према малолетној деци - рекао је Миша Релић, председник Удружења ноћних клубова и барова за “Блиц”.
Продаја алкохола малолетницима законом је забрањена. Ко млађој особи прода алкохол ризикује казну од 20.000 до 100.000 динара, ако је правно лице казна је од 200.000 до 500.000 динара.
Малолетници по закону не само да не могу да купе алкохол, већ ни да уђу у клуб, а камоли да га закупе за забаву. У последњих неколико година нема потврде о изреченој казни за незакониту продају алкохола малолетницима.
“Једни повраћали, други падали у несвест”
“Они који су били у сепареима имали су флаше разног алкохола и могли су сами да сипају. Онај ко је био у другом делу могао је да долази до шанка по пиће где су конобари точили и служили. У једном тренутку сцене у клубу су биле језиве. Сви су почели да повраћају, неки су почели да се онесвешћују. Око један сат после поноћи је музика стала и сви су нагрнули да излазе. Ту су неке девојчице падале у несвест, а други су их подизали. И ја сам повраћала тада и након тога, а и пала сам у несвест, али не знам да ли је то било од тровања алкохолом или због загушљивости”, испричала је за “Курир” једна девојка која је те вечери била у “Синеру”.
Дневник, Блиц