КАД НАС ЧЕКА НОВИ МИНИ ОДМОР? Ево кад ћемо СПОЈИТИ ПРАЗНИКЕ и КОЛИКО МОЖЕ ДА ТРАЈЕ
Ускрс или Васкрс је највећи хришћански празник којим се прославља Васкрсење Исуса Христа које се десило трећег дана после његове смрти.
Католици и православци славе га у првој недељи пуног месеца после пролећне равнодневице, али обавезно после јеврејске Пасхе, и увек падне у недељу. Међутим, у зависности од тога да ли црква примењује Јулијански или Грегоријански календар, овај празник у две највеће хришћанске конфесије може да се споји, а некада буде баш велика разлика. Ускрс је покретни празник и код православних верника најраније може да падне 4. априла, а најкасније 8. маја, док код католика увек пада између 22. марта и 25. априла.
Православни Ускрс се ове године пада 5. маја, док је католички Ускрс 31. марта.
Овога пута, Срби ће, захваљујући календару, моћи да споје празнике, само један слободан дан. Наиме, Празник рада 1. мај празнује се два дана – у среду и четвртак, следи Велики петак, субота је викенд, а Ускрс се слави 5. маја, а нерадан је и Васкршњи понедељак, 6. мај. Тада је, наиме, и Ђурђевдан, једна од најчешћих слава у Срба, те ће многи имати још разлога да славе.
Ако имате среће да можете да узмете 2 дана – понедељак и уторак 29. и 30. априла, ето вама правог годишњег одмора.
Не треба заборавити да многи људи, најчешће у услужним делатностима, раде све време ових празника, па и на сам Ускрс.