overcast clouds
12°C
08.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9902
usd
108.5051
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОВАКО СЕ ПОДГРЕВА ЕПИДЕМИЈА БОГИЊА Више опомена него казни због невакцинисања деце у Србији: Тек свака 4. пресуда осуђујућа

18.02.2024. 08:53 09:04
Пише:
Фото: Pixabay, ilustracija

Због невакцинисања деце по обавезном календару вакцинације тек свака четврта пресуда у Србији је осуђујућа.

Наиме, од 2020. године нешто више од 240 стигло је до Прекршајног суда у Београду, а тек свака четврта пресуда била је осуђујућа.

"У 23 судска предмета изречене су новчане казне од 5.000 до 60.000 динара. У 25 изречена је само опомена. У девет, осуђујућа пресуда преиначена је у решење о обустави поступка, док је у једном судском предмету осуђујућа пресуда преиначена у ослобађајућу", саопштили су из Прекршајног суда у Београду за РТС.

Ако родитељ не плати казну, прекршајни суд има две могућности – да новчану преиначи у затворску казну или да донесе решење о заплени дела зараде.

Колико родитеља је тако кажњено, не зна се. Судећи по ширењу готово искорењених болести великог кашља, малих богиња - недовољно.

Иде у школу, а није вакцинисан НИЈЕДНОМ ВАКЦИНОМ

Као што је Телеграф већ објавио, дечак (8), ученик другог разреда Основне школе у Београду, који је оболео од малих богиња, потврдио је сумње да у Србији има деце која нису вакцинисана ниједном вакцином од рођења, иако су оне обавезне по календару имунизације.

Казне до родитеља, које прописује Закон о заштити становништва од заразних болести, ретко кад стижу, а и када се то догоди оне су ниске.

Како је у интервјуу за Телеграф објаснила начелник Јединице за заразне болести у Градском заводу за јавно здравље у Београду др Славица Марис, уколико педијатар односно Дом здравља позове родитеља, а он одбије да се дете вакцинише, лекар у обавези да напише пријаву против тог родитеља.

- Та пријава се прослеђује Републичкој санитарној инспекцији, а онда они предузимају кораке из своје надлежности. Следи тужба, иде се на суд, који доноси казну. Углавном је то новчани износ у питању - објаснила је др Марис за Телеграф.


У Новом САду тек свако четврто дете вакцинисано против MMR 

Иако је Нови Сад по много чему позитивном град пример наше земље, нажалост има најмањи обухват имунизације MMR вакцином, једва 25%, рекли су у Дому здравља Нови Сад крајем прошле године.

Последња епидемија морбила у Србији била је 2017. и 2018. године, и тада је регистровано око 5.800 оболелих особа и 15 преминулих, међу којима и једно новорођенче.

Као и тада, и сада је овакав сценарио могао бити избегнут да се од стране родитеља поштовао календар имунизације који подразумева вакцинацију MMR вакцином која штити од морбила, заушака и рубеола. Најоптималнији период за вакцинацију детета MMR вакцином је између 12 и 15 месеци живота, поручују лекари.

Уназад 25 година, од када је први пут изречена неутемељена сумња у повезаност MMR вакцине са аутизмом, објављивањем рада у медицинском научном часопису “Thе Ланцет” од којег се касније и сам часопис оградио, све светске организације су пратиле и испитивале ове тврдње, и све су одбациле такву могућност.

Најјачи аргумент родитеља који су противници MMR вакцине јесте време имунизације и појаве првих знакова из аутистичног спектра, иако је у питању само подударност, а не научно поткрепљена чињеница, кажу лекари у ДЗ Нови Сад.


Само прекршајне казне нису довољне

Ради се о прекршајним казнама.

Наиме, став 6, члан 85, Закона о заштити становништва од заразних болести прописује да ће се новчаном казном у износу од 50.000 до 150.000 динара казнити за прекршај физичко лице ако одбије обавезну имунизацију лица одређеног узраста по члану 32.

У члану 32 јасно пише да обавезна имунизација не може да се одбије уколико за то не постоје оправдани разлози.

- Обавезна имунизација је имунизација лица одређеног узраста, као и других лица одређених законом, коју лице које треба да се имунизује, као ни родитељ, односно старатељ не може да одбије, осим у случају постојања медицинске привремене или трајне контраиндикације коју утврђује доктор медицине одговарајуће специјалности или стручни тим за контраиндикације - наводу се у члану 32 Закона о заштити становништва од заразних болести.

Најпре се прецизира се да је имунизација обавезна за лица одређеног узраста против туберкулозе, дифтерије, тетануса, великог кашља, дечије парализе, малих богиња, рубеле, заушака, вирусног хепатитиса Б, обољења изазваних хемофилусом инфлуенце типа Б, и обољења изазваних стрептококом пнеумоније.

Невакцинисани не смеју у школу, постоји и школовање код куће

Подсећања ради, деца која нису вакцинисана не би требало да се приме ни у вртић а ни у школу по закону, али са друге стране, школовање је обавезно.

Педијатри су уназад неколико дана почели да одбијају да издају потврде за вртић уколико деца нису потпуно вакцинисана. Док они то раде појављусе случај дечака од 8 година који има морбиле а ни вакцину БСЖ.

Др Марис каже да нам се из године у годину повећава број невакцинисане деце, па се суочавамо са болестима које смо одавно искоренили.

Треба рећи и то да постоји опција школовања код куће и полагања разредних испита, па ако неко жели да плаћа казне и остави дете невакцинисано, може да га школује код куће, како не би угрожавало другу децу.

Дневник, Телеграф

Пише:
Пошаљите коментар
Невакцинисано још 49 беба БСЖ вакцином

Невакцинисано још 49 беба БСЖ вакцином

23.02.2023. 11:50 11:51