ПИЈТЕ ВОДУ У ОВО ВРЕМЕ И СПРЕЧИТЕ МОЖДАНИ И СРЧАНИ УДАР Три пута по две чаше може да вам спаси живот
Највише срчаних и можданих удара дешава се у раним јутарњим часовима јер је крв тада најгушћа. Срце тешко пумпа ту крв и зато је идеално одмах попити воде
Постоје теорије да воду није добро пити уз оброк и неки нутриционисти су изразито против тога, али други стручњаци истичу да нема научних доказа за то и да вода може само да помогне.
Многи радо попију воду или сок након оброка, посебно ако је јело било слано. Једни кажу да осете како им то успори варење хране у желуцу, док други не виде разлику.
Постоје теорије да воду није добро пити уз оброк и неки нутриционисти су изразито против тога, али други стручњаци истичу да нема научних доказа за то и да вода може само да помогне.
Многи радо попију воду или сок након оброка, посебно ако је јело било слано. Једни кажу да осете како им то успори варење хране у желуцу, док други не виде разлику.
"Воду не треба пити за време оброка. Када се врућа храна спусти до желуца, то је тренутак када не би требало да пијете. Тада се одвија активан процес варења, а једна до две чаше воде које попијете, смањиће концентрацију ензима и успориће варење. То може да доведе до надимања, сметњи у пробави и сличним тегобама. Будите опрезни са газираном водом. Подстиче апетит и може да изазове непријатност у стомаку", рекла је нутриционисткиња Марина Копитко.
Др Мајкл Ф. Пико, стручњак са клинике Мејо се ипак не слаже с њом. На питање да ли испијање воде током и након јела поремети рад пробаве, он каже:
"Не треба се бринути да ће вода разредити пробавне сокове или ометати пробаву. Заправо, вода током или након оброка помаже пробави. Вода и друге течности помажу да се уситни храна, како би ваше тело могло да апсорбује хранљиве материје. Вода, такође, омекшава столицу, а то помаже у спречавању констипације", каже Пико.
Када је најбоље пити воду?
Воду треба пити помало током целог дана, само треба припазити када је пијете пре и после јела. Ако желите да учините услугу пробави, воду попијте пола сата пре оброка, јер јој то помаже. Након јела, суздржите се од било какве течности бар сат времена, а ако сте појели нешто тешко за варење, чак и дуже.
Неки стручњаци препоручују да се вода не конзумира ни пола сата пре јела и најмање сат времена након јела. Такође, многи мисле да ако пију пуно воде, ујутру ће се пробудити надути. То је далеко од истине, открила је нутриционисткиња.
"Отицање је индиректни знак недостатка, а не вишка воде у телу. Тело задржава воду када је човек мало пије. Изузетак су људи са болестима срца и бубрега. Да би надутост после обилног оброка брже нестала, неопходно је да се пије вода", рекла је нутриционисткиња.
Грешке са кафом
Доктор Петар Боровић открива кад је најважније пити воду.
„Идеално је воду пити чим се пробудимо. Наиме, највише срчаних и можданих удара дешава се у раним јутарњим часовима јер је крв тада најгушћа. Срце тешко пумпа ту крв и зато је идеално одмах попити воде, али не нагло. Првим гутљајем исперите мали уста и онда пијте лагано две чаше, док се спремате за нови дан.“
Доктор каже да је то неизмерно важно и јер организам током ноћи губи воду, те је треба надокнадити да би функционисао како треба.
„Грешка је што многи дан почињу кафом уместо водом јер једна шољица кафе истера из организма седам пута више течности него што смо унели. А организам тражи воду, па се ткива исушују, почињу промене на крвним судовима.“
Три пута дневно по две чаше
Доктор Боровић прича и колико воде је оптимално пити.
„После оне две чаше воде ујутру, и средином дана треба попити још две чаше, и то минут, два пре ручка, и предвече, рецимо, још једну. Тако ћете најбоље ублажити жеђ.“
По потреби, логично, треба пити још воде, посебно ако се више знојимо, али доктор каже да је важно пазити кад да то не чинимо.
„Да не бисмо добили летњу дијареју, треба да водимо рачуна о томе кад пијемо воду, а то има везе и са оним што једемо. Наиме, ако воће и поврће које купимо не оперемо добро, срећом, желудачна киселина ће побити паразите. Али ако у току јела пијемо воду или било шта друго, желудачна киселина се разблажи, па не делује на бактерије како треба. Оне онда прођу у црева, где им је идеално за размножавање, и ето дијареје.“
Najžеna.alo.rs