Гардијан: ХАМАС ЈЕ ПРЕЖИВЕО Све чешће се чује о ОПОРАВКУ ПОБУНЕ у областима које израелске снаге заузеле и „очистиле“ у КРВАВИМ БОРБАМА
ЛОНДОН: Милитанти Хамаса вратили су се на север Појаса Газе, где се мобилишу против израелских снага и поново огранизују систем управе, пише лондонски "Гардијан".
На југу, где је сконцентрисан већи део становништва Појаса Газе, Хамасови службеници и полиција држе чврсту контролу, мада се поредак урушава у централним регионима те енклаве.
Очигледно оживљавање Хамаса у областима које су израелске трупе заузеле и "очистиле" током скоро четворомесечне офанзиве, указује на потешкоће са којима се израелски премијер Бењамин Нетањаху суочава у испуњавању свог обећања да ће "сломити" ту милитантну групу.
Нажалост, све више чујемо о опоравку побуне и у централној и у северној Гази... Све више чујемо да Хамасови људи обављају посао полиције у северној Гази и управљају трговином, а то је веома лош исход, каже Ејал Хулата, који је до јануара 2023. био шеф израелског савета за националну безбедност.
Мајкл Милштајн из Института за студије националне безбедности, истраживачког центра са седиштем у Тел Авиву, рекао је да је Хамас поново успоставио контролу у деловима Газе које су израелске одбрамбене снаге заузеле после крвавих борби прошле године.
То укључује већи део разрушене северне зоне енклаве, укључујући камп Шаати, избегличке кампове Џабалија и Шеџаја, као и сам град Газу.
Хамас контролише ове области. Нема хаоса или вакуума, јер запослени у општини Газа или цивилне спасилачке одбрамбене снаге, које су заправо део Хамаса, спроводе јавни ред. Хамас и даље постоји. Хамас је преживео, рекао је Милштајн.
Он је додао да је званична верзија израелске војске је да је у северном делу Газе сломљена основна војна структура Хамаса.
Присуство Хамаса на улицама Газе мање видљиво
То функционише само са конвенционалном војском, али не и за флексибилну герилску операцију као што је Хамас. Већ видимо појединце као снајперисте, постављају замке и тако даље, каже Милштајн.
Многи службеници на свим нивоима власти у Гази били су чланови Хамаса или наклоњени тој организацији.
Не можете рећи да ли су се вратили или никада нису отишли, али у сваком случају сада су тамо, рекао је један официр израелске војске, чија се јединица недавно борила против Хамаса у кампу Шаати.
Званичници међународне помоћи са седиштем на југу Појаса Газе, где је више од милион расељених потражило уточиште, известили су да је сада мање видљиво присуство Хамаса на улицама.
Технократе и даље постоје, али Касамове бригаде (Хамасово војно крило) не видите. Још увек видите Хамасову полицију у различитим областима, која у извесној мери има контролу над редом и законом на неким местима, укључујући и север, рекао је за "Гардијан" један високи хуманитарни званичник.
Хуманитарне агенције које покушавају да дистрибуишу храну, гориво и друге потрепштине расељенима у јужној Гази и даље имају посла са званичницима које је именовао Хамас. Хамас и даље обезбеђује полицијску пратњу за њихове конвоје, иако се чини да је власт групе слабија него пре рата.
Постоји генерални слом закона и реда. Свеукупни пораст криминала је веома забрињавајући јер потребе цивила постају све очајније, рекао је Вилијам Шомбург, шеф Међународног комитета Црвеног крста у Гази.
Хуманитарни званичници су такође известили о бројним инцидентима пљачке и напада на камиона који носе помоћ, углавном у централном делу Газе, који не контролишу ни Хамас, ни израелске снаге.
Многи конвоји помоћи узимају наоружану пратњу. Нејасно је да ли је реч о полицији Хамаса, која је још увек присутна и видљива, или о приватним безбедносним компанијама, рекао је један од њих.
Високи званичник УН описао је Рафу, најјужнији град у Појасу Газе, као "последње преостало место са било каквим правим грађанским редом", због присуства локалне полиције Хамаса.
Дубоке поделе?
За неколико напада на конвоје окривљене су утицајне и добро наоружане породице у централној Гази, што сугерише да ти моћници постају самопоузданији и способнији након више година потискивања од стране Хамаса.
Израелски званичници тврде да су њихове снаге убиле око 9.000 од 30.000 бораца колико се процењује да је Хамас био у стању да мобилише пре рата. Међу убијенима је око 1.000 елитних бораца из бригаде Нухба, иако је између 3.000 и 4.000 и даље активно, верују израелски обавештајни званичници.
Обавештени извори блиски Хамасу кажу да постоје дубоке поделе у тој организацији, укључујући жестока ривалства унутар политичког руководства у егзилу, као и поделе између оних у Гази и оних ван територије.
Х.А. Хелијер, виши сарадник у лондонском Институту "Ројал Јунајтед Сервисиз", каже да је то неизбежно.
Политичко руководство споља ће бити све удаљеније. У неком тренутку њихова релевантност ће бити доведена у питање... а историјски поделе су веома честе када су групе у оваквој ситуацији, рекао је он.
Иако нема доказа да Хамас регрутује нове присталице у Појасу Газе, то ће постати вероватније ако се сукоб одужи.
Све док траје рат, биће регрутовања из простог разлога што крвопролиће које се догодило, убиства, разарања, гладовање... само изазивају још више мржње и воље код дела становништва да се бори, рекао је др Мхаимар Абусада, професор политичких наука на Универзитету Ал-Азхар у Гази.