light snow
1°C
22.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1327
usd
112.8337
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВИ САД ДОБИЈА МЕМОРИЈАЛНИ ЦЕНТАР ПОСВЕЋЕН ЖРТВАМА ПОГРОМА У БАЧКОЈ 1941-1944; Одајемо почаст жртвама; Одабрани пројектанти

30.01.2024. 09:54 10:09
Пише:
Фото: Тендерска документација

Меморијални центар у Новом Саду, посвећен жртвама погрома у Бачкој 1941-1944 године планиран је на ободу Лимана, уз Мост слободе и Креативни дистрикт (Кинеску четврт). Израда пројектно-техничке документације, неопходне за градњу комлекса,  коштаће 27.420.000 динара, с ПДВ-ом, и требало би да буде завршена у року од шест месеци.

Управа за имовину и имовинско-правне послове недаво је одабрала пројектанте, фирме ДБА, „Елсинг груп“, „Војводинапројект“ „Нео инжењеринг“ и „НС геодет“.

Одабрани пројектанти ће иначе као основу за израду техничке документације користити идејно решење које потписује ауторски тим „Спринг студио“ из Београда“, награђено на конкурсу 2022. године.

Локација за будући комплекс није случајно одабрана. У близини је једна од најлепших плажа на Дунаву - Штранд, али и највеће губилиште, када је током три дана, од 21. до 23. јануара 1942. године, Дунав био ледена гробница за стотине људи.


Хладна соба

Предвиђена је аудио соба за слушање сведочанства, а део ће приказивати живот у Бачкој у периоду од 1942. до 1944. године, с информацијама о логорима, депортацијама и Народноослободилачком покрету, као и суђењу злочинцима, по завршетку рата и сећању на рацију.

У Хладној соби ће бити симулирано окружење и трагични догађаји из јануара 1942. године.  У остатку  површине музеја биће кафе, хол, ходници, магацини, тоалети, депо, канцеларије и друге просторије.


- Реч је о најзначајнијем меморијалном пројекту Града и Српске православне цркве - Епархије бачке у новијој историји Новог Сада, чијом ће реализацијом бити одата почаст невино пострадалим жртвама, цивилном становништву, махом Србима и Јеврејима - објаснио је директор Архива Града Новог Сада Петар Ђурђев, који је био један од чланова жирија на конкурсу. - Култура сећања је предуслов опстанка идентитета свих народа који вековима живе на овим просторима и неопходна је нама и будућим генерацијама. После деценија чекања, жртве стравичног злочина коначно ће добити своје место - Меморијални центар, који ће сачувати све оно што се догодило од заборава.

Меморијални центар, предвиђен је на простору на ком је prеthodnih деценија била опрема „Мостоградње”, након што је Мост слободе завршен. Укупна површина поседа је 26.500 метара квадратних, а комплекс ће имати три целине - објекат центра (музеј), парк, као и уређене партерне и саобраћајне површине. Имајући у виду да би до краја лета требало да буде завршена пројектна документација, Меморијални центар могао да буде завршен у наредне две, три године и очекује се да постане обележје од националног и међународног значаја, почасно место сећења на жртве и трагичне догађаје.

Стари објекти “Мостоградње” биће уклоњени, као и део паркинга непосредно уз Кинеску четврт, а црпна станица и трафо станица, биће задржане. Идејно решење предвиђа изградња једног приземног објекта, затвореног дела комплекса површине 2.500 квадрата, који ће имати две етаже - подрум и приземље. 

„Меморијални центар се оснива као установа културних и друштвених садржаја са циљем неговања сећања на жртве Погрома, у интересу обезбеђивања организационих, кадровских и материјалних добара за обављање послова из области музеолошке, образовно – васпитне, издавачке, научноистраживачке делатности и сарадње са сличним центрима, фондацијама, музејима и удружењима. Према награђеном конкурсном решењу, објекат музеја Меморијалног центра је пројектован као архитектура тла, тако да се главни корпус објекта смешта испод терена који се благо модификује, коренспондирајући са постојећом конфигурацијом и задатим нивелетама Булевара деспота Стефана и горње коте насипа Сунчани кеј. Са југоисточне стране локације грађевинска линија објекта се поклапа са линијом заштитног појаса насипа 30-50 метара”, наведено је својевремено у пројектном задатку.


Архитектонско решење

Просторно функционална организација објекта Меморијалног центра решена је на основу два наративна тока.

„Први је разградња чина страдања у шест издвојених целина и паралелно са унутрашњим наративним током којим се пролази кроз објекат Меморијалног центра, развија се и спољашњи ток који постаје основа за решење Меморијалног парка и уређење спољних простора. Пешачке стазе чине основне елементе и главне токове кроз парк, повезујући све неопходне правце локације. Главни пешачки правац повезује плато испред главног улазау објекат са највишим делом шеталишта на нивоу насипа“, објашњено је у пројектном задатку.


Главни, улазни хол у објекат површине је око 445 метара квадратних и ту ће бити дигитална архива, простор за пројекције филмова и одржавање изложби, док је за књижару намењено око 268 квадрата и 194 за амфитеатар. Стална музејска поставка биће распоређена на простору површине око 513,5 квадрата и планирано је неколико сегмената: уводни део, живот пре Другог светског рата, рат и окупација, рација 1942. године у Новом Саду, с описима места масовних злочина, копијом Милетићеве улице и Соколског дома, ледена просторија и друге.

Осим тога, део поставке биће посвећен рацији у Тителу и Жабаљском срезу, Старом Бечеју и Србобрану.  Испред улаза у објекат предвиђен је простор за паљење свећа, а у парку је, осим стаза, планирана и група од 14 скулптуралних елемената, који симболишу места страдања са јасним ознакама места и именима страдалих.

Ј. Вукашиновић

Фото:  Тендерска документација

Пише:
Пошаљите коментар
Вучевић: Новосадска рација – туга за Новосађане, опомена за човечанство

Вучевић: Новосадска рација – туга за Новосађане, опомена за човечанство

23.01.2022. 13:27 16:39
НЕВИНЕ ЖРТВЕ НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ Обележена 82. годишњица Новосадске рације; Ђурић: Под нашим ногама, лежи читав један град, наш корен и темељ (ФОТО)

НЕВИНЕ ЖРТВЕ НЕЋЕМО ЗАБОРАВИТИ Обележена 82. годишњица Новосадске рације; Ђурић: Под нашим ногама, лежи читав један град, наш корен и темељ (ФОТО)

23.01.2024. 14:38 14:42
СЕЋАЊЕ  НА ПОГРОМ: РАЦИЈА У ШАЈКАШКОЈ И НОВОМ САДУ ЈАНУАРА 1942. ГОДИНЕ Ледени дани смрти и велике туге

СЕЋАЊЕ  НА ПОГРОМ: РАЦИЈА У ШАЈКАШКОЈ И НОВОМ САДУ ЈАНУАРА 1942. ГОДИНЕ Ледени дани смрти и велике туге

23.01.2024. 09:17 13:53