ЈЕВРЕЈСКА УЛИЦА У ЗРЕЊАНИНУ ПРОЛАЗИ КРОЗ ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ Пожељна локација за градњу
ЗРЕЊАНИН: Једна од зрењанинских улица која последњих година пролази кроз велике промене је Јеврејска.
То наравно не чуди, јер је у питању улица у најужем центру града. Полако нестају поједине приземнице, а на њиховом месту ничу стамбено-пословни објекти. Са већ раније изграђеним зградама, улица која је чувала историју града ускоро ће нестати у свом изворном облику.
Јеврејска улица пружа се у правцу север-југ и повезује централну градску улицу - Краља Александра Првог Карађорђевића и Обалу пионира, пресецајући Гимназијску. Део улице између Краља Александра и Гимназијске чине објекти који имају статус културног добра од великог значаја.
Заједно са Сарајлијином, чинила је некадашњи кварт који су насељавале јеврејске породице и у ком су се налазили најважнији објекти за функционисање те заједнице, од синагоге, преко рабината, до школе. Скоро на крају Јеврејске улице налази се зграда у којој је била Хевра Кадиша, што је традиционални назив за погребна друштва јеврејских заједница широм света.
-Традиционално, Хевра Кадиша је водила рачуна о свим пословима око покојника пре и посла сахране, као и о организацији самог погреба (прописану припрему и чување тела покојника, ритуално прање и облачење за погреб). Такође је бринула и о болесним и сиромашним члановима заједнице, као и о члановима ожалошћене породице непосредно после сахране – објашњава историчар уметности Бојан Којичић, из Завода за заштиту споменика културе Зрењанин.
Учешће у раду Хевре Кадише било је добровољно и представљало је веома цењену верску дужност. Стога су многи познати рабини и водећи људи у јеврејским заједницама играли важне улоге у њеном раду.
-Зграду је пројектовао архитекта Иштван Нађ Шедер из Кишкунхалаша 1909. а изведена је годину дана касније. Зграда је данас у веома лошем стању. Фасада је оронула, а уместо оригиналне дрвене ајнфорт капије, монтирана је неугледна метална – наводи Којичић.
Текст и фото: Ж. Балабан