ТРЕБА ИСКОРИСТИТИ СЕЗОНУ НАРАНЏИ И ГРЕЈПФРУТА Цитрусно воће прија организму
Осим што долазе у бројним варијантама, од поморанџе до помела, агруми такође нуде низ здравствених предности. Ова класа воћа укључује лимун, лимете, поморанџе и грејпфрут, као и један број хибрида и сорти.
Имају доста здравствених предности, од јачања имунитета до борбе против рака. Занимљиво је да се скоро трећина свих агрума користи за прављење сокова. Добро је то што можете пронаћи све врсте цитруса током целе године.
Врхунац сезоне за наранџе и грејпфрут на северној хемисфери је између средине децембра и априла.
Заједничко им је да су сви богати витаминима и биљним једињењима који су благотворни за здравље, пише РТС. Цитрусно воће је одличан извор витамина Ц, који јача имуни систем и одржава кожу глатком и еластичном. Према неким изворима, само једна средња наранџа има сав витамин Ц који вам је потребан у току дана. Агруми такође имају завидне количине других витамина и минерала који су нашем телу потребни за правилно функционисање, укључујући витамине групе Б, калијум, фосфор, магнезијум и бакар. Поред тога, богати су биљним једињењима која имају различите здравствене предности, укључујући антиинфламаторне и антиоксидативне ефекте. Ова једињења укључују преко 60 врста флавоноида, каротеноида и есенцијалних уља, а одговорна су за многе здравствене предности цитрусног воћа.
Цитруси су добар извор влакана. Само једна шоља комадића наранџе садржи четири грама влакана. У поређењу са другим воћем и поврћем, агруми су јединствени и по томе што имају већи однос растворљивих и нерастворљивих влакана. Агруми имају мало калорија, али њихов садржај воде и влакана помаже да се заситите. Студија из 2015. која је проучавала навике у исхрани људи и њихову тежину током 24 године, открила је да је једење цитруса повезано са губитком тежине.
Цитруси могу да смање ризик од појаве камена у бубрегу. Једна врста камена у бубрегу је узрокована ниским нивоом цитрата у урину. Пијење сокова
од цитруса и једење овог воћа може понудити природну алтернативу суплементима калијум цитрата.
Сокови од овог воћа нису баш тако здрави.То је зато што порција сока даје много више шећера и много мање влакана него порција целог воћа. Зато и пијење воћних сокова и других висококалоричних напитака може довести до тога да добијете на тежини.
Многе студије повезују цитрусно воће са смањеним ризиком од одређених карцинома. У једној студији, људи који су јели један грејпфрут или пили једну порцију сока од грејпфрута дневно имали су мањи ризик од рака плућа. Друге студије сугеришу да агруми такође могу заштитити од рака једњака, желуца, дојке и панкреаса.
Конзумирање цитруса може бити добро за функционисање срца. Једна јапанска студија је открила да људи који су јели веће количине овог воћа имају нижу стопу срчаних болести и можданог удара. Флавоноиди у цитрусима могу помоћи у одбрани од неуродегенеративних болести, као што су Alchajmеrova и Паркинсонова болест, које су резултат разградње ћелија у нервном систему. Делимично, ове болести су узроковане упалним процесима.
Неколико студија на старијим особама такође је показало да сокови од цитруса могу побољшати функцију мозга.
Ипак треба бити обазрив, јер велике количине цитруса у исхрани могу изазвати каријес, зато што киселина у цитрусном воћу еродира зубну глеђ.
Приредила Љубица Петровић