(ФОТО) ПИХТИЈЕ СУ ДЕЛИКАТЕС КОЈИ СЕ СТРАНЦИМА НЕ МОЖЕ ОБЈАСНИТИ: Веома су здраве и подмлађују, а домаћице широм Србије спремиле су их за Богојављење
ЧАЧАК: Један од оних српских традиционалих специјалитета који се не може лако обајснити странцима, већ им се само може дати на дегустацију свакако су пихтије.
Прави се од јунећих или свињских ногица, главе и ушију, додају вода и зачини. Мекане су и веома здраве, мада наш народ често воли да каже да и пихтије иду са годинама, јер их људи махом заволе и почну јести тек у зрелом добу.
Домаћице широм Србије јуче су спремиле овај деликатес, јер то је стари обичај, а пихтије се конзумирају на Богојављење и Јовандан.
- Месо кувано за пихтије се најбоље препознаје по томе што се лако одваја од костију, иначе, може да се ставља и свеже, а и суво месо што је важно поменути. Такође, када се ставља суво месо, тада се оне не соле. Овај обичај справљања пихтија на зимски Крстовдан практиковао се вековима, чак и моја мајка и бака су га упражњавале - рекла је за РИНУ Војимирка Спасовић.
Љубав према сремању овог традиционланог јела Војимирка је пренела и на своју кћерку Миру, која традиционално на вишевековом огњишту у кући у коју се удала и овог зимског Крстовдана са поносом спрема пихтије. Посебно место заузимају на славској трпези за Светог Јована.
- Ми сваке године пихтије правимо овде у старој кући, пратимо и поштујемо као и све друге обичаје за празнике. Ми ћемо пихтије на Богојављење конзумирати на нашој породичној трпези. Пихтије правимо од главе прасета од Божића, коју такође постављамо на Богојављенску трпезу. Иначе, јунетина и свињетина се кувају читав дан, ставе се бели лук и бибер, разлије се у посуде - рекла је ова Катржанка.
Осим што су веома укусне пихтије су и веома здраве, у себи садрже колаген из куваних костију који подмлађује организам, поправља тонус коже и еластичност ћелија.
Текст и фото РИНА