БЕСПЛАТНО ЗА ПАРЕ!? Упућен ДОПИС МУП-у због огласа за продају БЕСПЛАТНИХ ВАУЧЕРА
БЕОГРАД: Помоћница министра туризма Дуња Денић изјавила је данас да је министарство одмах по сазнању да су се појавили огласи за продају ваучера за одмор у Србији, које су грађани добили бесплатно, реаговало и упутило допис Министарству унутрашњих послова.
"Упутили смо допис МУП-у јер такви огласи иницирају сумњу о злоупотреби и преварним радњама када говоримо о субвенцијама које додељује држава, а ово су субвенције за коришћење угоститељских услуга смештаја", рекла је Денићева за Танјуг.
Вредност ваучера је 10.000 динара, а на друштвеним мрежама појавили су се огласи у којима се ови ваучери нуде по цени од 3.000 до 5.000 динара.
Она је навела да је сваки позив за продају, који су упутили неки грађани, као и продаја потпуно бесмислена имајући у виду да ваучери још увек нису ни одштампани.
"Грађани су само предали захтев за добијање и коришћење ваучера. Од Поште су добили евентуалну потврду да је њихов захтев примљен, али не и да је проверено да ли они испуњавају услове. У току је поступак провере испуњености свих услова код поднетих захтева. Након тога креће штампање ваучера и они се достављају на кућну адресу сваког корисника који је за то остварио право", објаснила је Денићева.
Нагласила је да је сваки ваучер персонализован, односно да садржи личне податке корисника и матични број, као и назив угоститељског објекта где је извршена резервација.
"По коришћењу ваучера свакако је у обавези да дати ваучер потпише и корисник гост и угоститељ. Позив за продају персонализованих ваучера свакако су бесмислени. Осим тога, свако ко то чини заиста ризикује да сноси одређену кривичну одговорност", рекла је Денићева.
Исто важи и за угоститеље, јер они приликом евидентирања госта, односно корисника ваучера морају да провере личне податке.
"Када причамо о угоститељима који могу да подлегну таквој врсти пријема ваучера, сносе једну одређену одговорност и потенцијал прекршајне одгвоорности у складу са Законом о угоститељству. Сваки угоститељ дужан је да изврши евиденцију сваког корисника услуге, посебно корисника ваучера. У систем еТуриста дужан је да евидентира госта и провери податке", рекла је Денићева.
Што се тиче великог интересовања грађана за ову субвенцију, Денићева потврђује да су захтеви за свих 100.000 ваучера предати у рекордном року од два сата и да се нада новом контигенту.
"Посебно смо задовољни јер је ово једна мера која је показала изузетно велики значај када говотимо о подстицају и развоју домаћег туризма и интересовању наших домаћих туриста за обилазак и упознавање прелепих крајева наше земље. Верујем и надам се да ћемо имати одобрене нове контигенте", рекла је она.
А да ли и када, додаје, знаће се у наредних неколико недеља.
"Више информација имаћемо од суботе па надаље, када влада буде заседала и разматрала буџетске могућности за обезбеђење средстава за нове контигенте", рекла је Денићева.
Влада Србије као подстицајну меру издвојила је средства за субвенције у виду ваучера за грађане како би могли да користе угоститељске објекте у Србији.