СТИЖЕ НОВА ИНЈЕКЦИЈА ЗА РАЗВОЈ ВОЈВОЂАНСКОГ ТУРИЗМА Ко у салаш уложи 2.500 евра, од државе добије 25.000 евра, ЕВО КАКО ДА НАПРАВИТЕ МАЛИ ТУРИСТИЧКИ РАЈ
Најава председника Србије Александра Вучића да ће сваки салаш у Војводини који се бави сеоским туризмом добити 25.000 евра на поклон, с тим да власници уложе својих 2.500 евра, обрадовала је ове предузетнике у туристичкој привреди.
У новчаној потпори виде шансу да увећају број лежаја и побољшају услуге дневног боравка туриста.
У туристичкој организацији Војводине немају податке о томе колико на подручју Војводине има таквих салаша а ни етно-кућа. Једино што смо сазнали јесте да око 50 салаша нуди дневни боравак и преноћиште на сајту Туристичке организације Војводине.
Према подацима Републичког завода за статистику из 2022. године, на салашима је остварено 1.563 ноћења домаћих гостију и 1.141 ноћење страних туриста. Завод за статистику је тек 2022. године почео да води ову евиденцију. У ранијим статистичким подацима ноћење туриста на салашима је сабирао са преноћиштима у другим туристичким објектима. У Закону о угоститељству и правилницима везаним за категоризацију туристичких објеката наводи се да је салаш место које пружа услуге преноћишта гостима и омогућује им да виде пољопривредне послове везане за узгој животиња и биљну производње. Такође, на сваком салашу минимум 80 одсто хране која се нуди туристима мора да потиче из личне производње власника салаша.
Драгана Васић из удружења „Плави салаш” на Ченеју, надомак Новог Сада, казала је за „Дневник „да би новчани подстицај искористила да прошири кућу за смештај гостију и почне да се бави производњом малина, купина, јагода и поврћа, те узгојом живине.
− Сада на салашу радим само промоцију сеоског туризма и старих уметничких заната − казала је Драгана Васић и додала да свим салашима треба пут, јер им углавном недостаје прилаз, пошто се салаши налазе усред њива.
Министар туризма Хусеин Мемић најавио је недавно да би крајем јануара или почетком фебруара требало да буде завршена уредба према којој ће за сеоски туризам бити обезбеђено 150 милиона динара, то јест, око 2,9 милиона динара или нешто више од 24.000 евра по газдинству. Намера је да рурални туризам буде у наредном периоду главна туристичка атракција за домаће и стране госте.
На салашу „Код мог Ђоке” у Мраморку, у општини Ковин, кажу да би поклоном од 25.000 евра реновирали стару кућу, која се налази на парцели где имају нови објекат са само три лежаја.
− Уколико бисмо добили подстицај, у старој кући бисмо адаптирали три собе и тако увећали број лежаја − казала је за „Дневник” Снежана Борзован. − Подстицај је добра прилика и да млађи наследе старије и наставе послове својих родитеља.
З. Делић