НЕ ЗНА СЕ ДА ЛИ ЈЕ И КОЛИКО ОПАСНО Флаширана вода у просеку садржи ЧЕТВРТ МИЛИОНА невидљивих комада НАНОПЛАСТИКЕ
ЊУЈОРК: Просечан литар флаширане воде садржи скоро четврт милиона невидљивих комада нанопластике, према новом истраживању научника са универзитета Колумбија и Рутгерс.
Научници су користили микроскоп са двоструким ласерима да детектују и категоризују комаде пластике по први пут, преноси Скај њуз.
Посматрајући пет узорака брендова флаширане воде, научници су открили да се нивои честица крећу од 110.000 до 400.000 по литру, у просеку око 240.000, откривено је у студији објављеној у часопису "Процеедингс оф the Натионал Academy оф Сциенцес".
Чини се да већи део пластике долази из саме боце и филтера са мембраном реверзне осмозе који се користи за заустављање других загађивача, закључила је главна ауторка студије, Наижин Кијан, са Универзитета Колумбија.
Не знамо да ли је опасно или колико је опасно. Знамо да нанопластика улази у ткива сисара, укључујући људе, а тренутно се истраживање бави њеним утицајем на ћелије, додала је токсиколошкиња Фиби Стејплтон.
Међународно удружење за флаширану воду саопштило је да медијски извештаји о честицама у води "не чине ништа више него непотребно плаше потрошаче", док је Амерички савет за хемију, који представља произвођаче пластике, одбио је да коментарише.