ШИРОКА ПОНУДА БАДЊАКА НА НОВОСАДСКИМ ПИЈАЦАМА Популарне божићне икебане од 150 до 250 динара
Православни верници сутра обележавају Бадњи дан по јулијанском календару, а у Србији постоје многи народни обичаји у вези са овим празником, од којих је најпознатији уношење бадњака у кућу и његово паљење.
Како Новосађанима није практично да по свој оду у шуму, бадњаци се традиционално продају на пијацама у граду. Икебане на пијацама украшене су тканинама, тракама, православним крстовима и свећама, и има их у разним облицима и величинама, а цене им се крећу између 100 и 250 динара.
За многе продавце, поред зараде, продавање бадњака у Новом Саду представља породичну традицију која се негује већ деценијама, кроз више генерација.
– Ово је породични посао већ 17 годинама, моји родитељи долазе овде из Лесковца да продају бадњаке на пијаци, а ја сам одлучила да им се придружим пре пет година – рекла је продавачица са Рибље пијаце Милена Јанковић. – Мислим да је у нашој породици продаја парадајза, а након тога и икебана и жита на Рибљој, традиција која ће се наставити и у генерацијама које тек долазе. Цене нисмо мењали већ неколико сезона, мислим да нема потребе, јер ни материјал не може да поскупи када га сами набављамо у шуми, а ово је ипак породични празник и свако заслужује да има бадњак.
Како православни обичаји налажу, бадњак се у кућу уноси 6. јанура у јутарњим часовима Бадњег дана, а сходно томе и купци се опредељују да баш тада набаве један и за свој дом.
Поводом божићних празника, у организацији Града Новог Сада и ЈП „Национални парк Фрушка Гора“ у суботу, 6. јануара, на Тргу слободе биће уприличена традиционална акција поделе бесплатних бадњака. Акцији ће присуствовати чланица Градског већа за социјалну заштиту и бригу о породици и деци Данијела Костић.
Град Нови Сад и ЈП „Национални парк Фрушка Гора“ позивају грађане да преузму бадњак и тиме допринесу спречавању бесправне сече младих храстових изданака, како се не би наносила штета шумама Националног парка.
– Већ деценијама, после Нове године, кренем да продајем све што људима треба да украсе свој стан или кућу за Божић, и сваке године продаја бадњака не иде баш сјајно, све до шестог када буде невероватна гужва на свим тезгама где се купују – истакла је продавачица са Футошке пијаце Гроздана Станковић која је указала да су сви продавци навикли на то и да је тако нешто сасвим нормално и очекивано, јер се у православној вери веома цене и поштују обичаји.
Тескт и фото: Н. Шолаја – Б. Гуран