ТРИМА ДЕВОЈЧИЦАМА ИЗ ЧУВЕНИХ ЧЕТВОРКИ ДИЈАГНОСТИКОВАНА ТЕШКА БОЛЕСТ Трансплатација мора бити што пре; Породица Гаћеша се лавовски бори
Ирис, Инда, Ирина и Ина, четири сестре из Београда, суочавају се с тешким изазовом јер су им дијагностиковане три дијагнозе церебралне парализе.
Родитељи, Марија и Ђорђе Гаћеша, сада се боре да обезбеде средства за трансплантацију матичних ћелија за три од њих, што према тренутним информацијама захтева укупно око 65.000 евра. Породица, суочена с емотивним тренуцима и финансијским изазовима, нада се подршци како би пружила шансу за боље здравље својим девојчицама
Ирис, Инда, Ирина и Ина, ћерке Марије и Ђорђа Гаћеше из Београда, чувене четворке из Београда, налазе се пред једним од најтежих животних изазова, установљене су им три дијагнозе церебралне парализе.
Родитељи пет девојчица, најстарије Искре и малених четворки, кажу да је у овом тренутку најважније да Ирис, Инда и Ирина започну трансплантацију матичних ћелија, за шта им је потребно, према тренутним информацијама, укупно око 65.000 евра за по три циклуса за три њихове ћерке. До дијагнозе су прошли мукотрпан пут.
- Једва смо дошли до тога да треба да урадимо магнетну резонанцу, а када смо то коначно урадили, сви су били става: "Шта сте чекали годину и по дана?!" Књигу бисмо могли да напишемо шта нам се дешавало и кроз шта смо пролазили и шта би могло и требало да се промени, али нама је сада једино важно да за њих три што пре буде урађена трансплантација матичних ћелија, кажу Ђорђе и Марија Гаћеша.
Било је тренутака када су им сузе саме лиле. Марија верује да ће матичне ћелије помоћи, а све друго што се још буде појавило као могућност су спремни да пробају, јер им је једино битно здравље деце. Много би им значила подршка, пошто је трансплантација скупа и немају потребан новац.
- Цифра је за нас јако велика, имамо један предрачун од 65.000 евра за све три. Ценимо да то није коначна цена, да ће бити можда више, можда мање. У то улази три циклуса трансплантације и сви други болнички трошкови. Тај новац можемо да имамо једино ако продамо кућу. То није решење, јер бисмо тек онда били у проблему, каже Марија Гаћеша.
Због празника се све мало одужило, али Гаћеше не губе наду и траже решење да би својој деци омогућили шансу за боље здравствено стање.
Иако су ишли редовно код физијатра, тек у Специјалној болницу за церебралну парализу им је речено да је неопходно да се уради магнетна резонанца главе да би знали у каквом је стању мозак, ако постоје оштећења каква су и колика су, као и да би знали шта од терапије треба да се уради у току њиховог одрастања и живота.
- По опису са магнетне резонанце је било одмах јасно да нешто није у реду. Неуролог, који нам је прочитао закључак радиолога, рекао нам је да је ситуација крајње озбиљна. Срећом, знамо приватног доктора са којим смо могли више да поразговарамо о свему, са неким ко је вољан да нам објасни на обичном, народном језику, у каквом стању су мозгови наших девојчица, кажу родитељи.
Породица најтеже ствари оставља у 2023. години и с пуно наде крећу у Нову годину, пише "Блиц."
- Јако је важно да се што пре уради трансплантација матичних ћелија, док не напуне две године, док је још увек убрзан развој мозга. Од њих четири једино је Ина добро и стигла је свој узраст. Она нам је репер какве би све требало да буду, а нису. Ина седи и хода, самостална је. Ирис је почела да се диже уз намештај, скакуће по кући као зека, али још не може да седи самостално. Инда и Ирина само леже. Не могу да седе без придржавања. Када смо хтели да поразговарамо са доктором у вези описа магнетне резонанце главе, доктор је рекао да по опису изгледају као три биљке. Показала сам му снимке и фотографије какве су и шта могу да ураде, јер оне су у односу на то ипак боље, а све захваљујући сталном раду с њима и физикалној терапији", каже Марија Гаћеша.
У хранилици док седе и када их неко види први пут, никада не би могао да уочи да девојчице имају неки проблем. Али, када су на поду и када се боље сагледају њихове могућности, постаје јасно. Инда је, кажу родитељи, јако тврдоглава, и за њу су сигурни да ће добро проћи у односу на Ирину која је лошије.
- Њу једино видим са озбиљним проблемом, али верујем јако у матичне ћелије. Нека 10 одсто буду боље и то је нешто. Најбитније за нас је што матичне ћелије не могу да нашкоде. Чак и ако не буде значајнијег моторног напретка, требало би да имају бољи имунитет и да когнитивни развој буде бољи, што је такође важно, каже мајка.
Србија Данас/24седам/М.А.