(ФОТО) ЛУД ПОКЛОН, ЗАР НЕ? Не боцка, штити од хладноће, овај предмет НАРУЧУЈУ мушкарци, али и ЖЕНЕ све чешће; Мотив Деда Мраза, Пере детлића, Рудолфа, црно беле овце...
БЕОГРАД: Зима је већ почела, па нема ни потребе рећи колико је важно топло се обући кад кренете напоље.
Капа, шал, рукавице и дуге чарапе неизоставан су аксесоар током хладних месеци, међутим ту је и један одавно заборављен одевни предмет за мушкарце - накурњак.
Некада су га у српским селима носили скоро сви мушкарци како би од оштре зиме сачували своју мушкост. Девојке су плеле по један, обавезно од чисте рунске вуне и носиле у мираз са осталом опремом- кошуљама, рукавицама, чарапама. Шаре су изводиле као ћилим вијугама од разнобојног вуненог плетива на пет игала. Неке су плеле уздуж, неке попреко, плеле а нису знале колики треба. Данас се то ретко користи, а Јелена из Београда једна је од ретких која се бави њиховом израдом.
- Идеја о плетњу накурњака потекла је као шала коју је покренуо мој муж и ево већ осам година их правим. Сама сам осмислила шему за хеклање и за мене није захтевно да их направим, јер имам искуства у хеклању разних ствари као што су капе, блузе, играчке", каже за РИНУ Јелена.
Када је плетење усавршила, понудила их је на продају и на опште изненађење свих потражња је била изузетно велика. Највише посла, како каже Јелена, има током новогодишњих празника када накурњаци иду као алва.
- Баш ми је драго да су и моји купци све схватили као шалу, па их најчешће и купују као шаљиви поклон за разне прилике као што су пунолетство, одлазак у пензију, новогодишњи поклон или као поклон за годишњицу брака. Величина је универзална, једино се разликују у томе од ког је материјала јер они који су прављени од чупаве вунице, визуелно делују већи", прича Јелена.
Она додаје да њених руку дело, исплетен део мушке гардеробе који чува од хладноће, чешће наручују мушкарци, мада има и жена које би да обрадују своје мужеве.
- Постоје разни модели: Деда Мраз, Рудолф, црна и бела овца, слонче, смокинг и Пера детлић. Мада, имала сам и захтеве као што су рецимо да накурњаци буду у бојама заставе неке земље или одређеног фудбалског тима", истакла је.
За један накурњак користи се чиста вуна, која не боцка, а у зависности који модел прави Јелени је потребно око пар сати, јер негде има више детаља које је потребно урадити.
- Цену баш дуго нисам мењала и сваки модел кошта око 1.000 динара. Већ сада стижу бројне нарудзбине за предстојеће празнике", закључила је ова Београђанка.
Колико је овај одевни предмет некада био важан и употребљив у пракси, најбоље свеодочи и изрека ко зна кад и где записана - чизма главу чува, ал накурњак читаву фамилију.
Рина