АКО ИМАТЕ ПЕРУТ ТРЕБАЛО БИ ОВО ДА ЗНАТЕ Шта изазива, а шта спречава ову непријатну појаву коју подједнакo имају и жене и мушкарци
Резултати истраживања показали су да се перутање коже главе најчешће јавља око четрдесете године. Та појава нема значајније последице по здравље, али пошто је естетски проблем, може знатно утицати на ментално здравље и квалитет живота.
Код два до пет одсто људи она се јавља као хронични проблем. Перути су једнако подложна оба пола, али с њим се много теже носе жене, јер је лепа и сјајна коса за њих императив.
Кожа је највећи орган људског тела и пре свега има заштитну функцију. На сваких 28 дана ћелије површинског слоја се обнављају. Тај процес се без изузетка одвија и на кожи главе. Код оних који имају перут површински слој се љушти брже, па се на површини ствара већи број одумрлих ћелија, које се виде као беле наслаге у коси. Као пропратне појаве могу се јавити свраб коже главе, а код тежих облика перути и црвенило.
Врсте перути
Постоје сува и масна перут. Сува се јавља у виду малих белих љуспи, док су код масне перути оне веће и лепе се за власиште. Масна кожа погодује појави гљивице Питироспорум овале, која иначе живи на кожи, али кад је има пуно, убрзава настајање перути.
Лечење
Лечење би требало почети одмах по појави првих симптома, како би се касније избегли већи проблеми. Наиме, с временом на кожи главе долази до појаве све већег броја љуспица, што може изазвати јачи свраб, појаву раница и у крајњем случају инфекцију.
Правилна хигијена главе
Како на настанак перути утичу тип коже, хормони и стрес, не можемо очекивати да овај, пре свега естетски проблем отклонимо преко ноћи. Поред времена, међу основним предусловима су и редовна хигијена и правилан одабир препарата за негу косе и коже главе. Препоручљиво је користити шампоне против перути, јер садрже супстанце које обнављају хидролипидни слој на кожи главе и на тај начин спречавају сушење и љуштење коже.
Пазите шта једете
Правилна исхрана, која подразумева доста свежег воћа и поврћа, као и коштуњаве плодове, поспешује регенерацију епителног слоја коже главе.
Stil.Kurir.rs