ЗАКЉУЧЦИ О ПРОШИРЕЊУ: Европски савет позвао на убрзање приступања Западног Балкана ОД СРБИЈЕ СЕ ТРАЖИ НОРМАЛИЗАЦИЈА ОДНОСА С ПРИШТИНОМ
БРИСЕЛ: Европски савет потвдио је пуну и недосмислену посвећеност перспективи чланства Западног Балкана у ЕУ и позвао на убрзање процеса придруживања овог региона, наводи се у закључцима Европског савета о Украјини, проширењу и реформама.
Европски савет напомиње да је примио к знању наводе Европске комисије о новом Плану раста за Западни Балкан, који има за циљ да убрза социо-економску конвергенцију између Западног Балкана и ЕУ, засновану на строгим условима.
Како се истиче, Европски савет охрабрује Западни Балкан да убрза темпо реформи које су повезане са ЕУ и да унапреди регионалну економску интеграцију кроз заједничко регионално тржиште, засновано на правилима и стандардима ЕУ.
"Европски савет остаје посвећен унапређењу постепене интеграције између Европске уније и региона током самог процеса проширења, на реверзибилан и на заслугама заснован начин", каже се у закључцима.
Наводи се да је Европски савет, надовезујући се на пакет проширења Европске комисије од 8. новембра, донео одлуку о отварању приступних преговора са Украјином и Молдавијом и позвао Савет да усвоји одговарајуће преговарачке оквире, када се предузму релевантни кораци наведени у препорукама Комисије.
У закључцима Савета за опште послове ЕУ, у делу о Србији, тражи се од Европске комисије и високог представника ЕУ да хитно предложе Савету, пре краја јануара 2024. године, измене и допуне мерила за Поглавље 35 приступних преговора Србије како би се, како се наводи, "одразиле обавезе Србије" које произилазе из Споразума о путу ка нормализацији односа и његовог имплементационог анекса.
У закључцима Савета за опште послове се наводи да ће напредак Србије у области владавине права и нормализација односа са Приштином наставити да одређују укупни темпо преговора о приступању Србије ЕУ.
Београд и Приштина позивају се да у потпуности поштују и спроводе све обавезе, без даљег одлагања и предуслова, што укључује оснивање Заједнице српских општина.