ПТИЧЈИ ГРИП У СРЕДЊЕМ БАНАТУ Брину угинућа око 600 ждралова
ЗРЕЊАНИН, НОВИ БЕЧЕЈ: Покрајински завод за заштиту природе је саопштио да је његов стручни тим био укључен у надзор и утврђивање стања на терену поводом угинућа строго заштићених врста птица током новембра.
Установљено је да је, пре свега, дошло до угинућа ждралова, и то услед обољења од вируса птичијег грипа, односно авијарне инфлуенце подтип Х5Н1, о чему је „Дневник” писао прошле недеље.
„Птичији грип се појавио на местима које ждралови користе за одмор приликом прелета ка југу. До овог тренутка је регистровано око 600 угинулих јединки на подручју АП Војводине. Највише је забележено угинулих сивих ждралова на локалитету Капетански рит (око 400 јединки), Сланом Копову (око 35), Чокањском копову (12), Парку природе Русанда (седам)... Било је и десетак изолованих случајева да су оболеле птице слетеле у дворишта кућа или других стамбених и пословних објеката, што је одмах пријављено Републичкој ветеринарској инспекцији”, саопштио је Покрајински завод за заштиту природе.
У Заводу упозоравају да су досадашња угинућа ждралова у овој години забрињавајућа јер могу довести до значајног пада популације ове строго заштићене врсте. Европски значајна миграторна станица ждралова је језеро Слано Копово код Новог Бечеја, на којем се током јесење сеобе на ноћењу окупља и до 20.000 јединки. Ждралови се задржавају на још неколико слатинских подручја, као што су Кањишки јараши, Русанда, Окањ и пашњаци око Чоке и Мокрина.
Подсетимо, на територијама града Зрењанина и општине Нови Бечеј потврђено је присуство вируса авијарне инфлуенце подтип Х5Н1. Птичији грип је регистрован код дивљих птица у језеру у Парку природе Русанда у Меленцима, у Томашевцу и Специјалном резервату природе Слано Копово у Новом Бечеју. Решењем Управе за ветерину, зараженим су проглашена подручја у полупречнику од најмање три километра од жаришта на великом језеру у Парку природе Русанда и у Специјалном резервату природе Слано Копово. Угроженим подручјем проглашени су Кумане, Елемир, Јанков Мост и Михајлово.
Ж. Балабан