АЛАРМАНТНО За две недеље дуплиран број оболелих од великог кашља НАЈВИШЕ ПОГАЂА ДЕЦУ
У Србији је до овог тренутка потврђено 298 случајева великог кашља. У последње две недеље број оболелих се скоро дуплирао, и чини се да се неће зауставити на овом броју.
Институт за јавно здравље Србије је 15. новембра објавио да у Србији има 157 оболелих, да би пресек током јучерашњег дана, односно, 28. новембра потврдио да је сада оболело дупло више људи. Из тог разлога, уведено је и тестирање на велики кашаљ, које се може обавити на самом Институту "Др Милан Јовановић Батут".
За пацијенте са пребивалиштем изван Београда упут мора оверити надлежна филијала Републичког фонда за здравствено осигурање.
Додаје се и да се узимање узорака на сопствени захтев наплаћује. Како се наводи, узорак се може узети као брис или из крви и ради се методом ПЦР или серолошким одређивањем IgG антитела у крви.
Врста узорка за лабораторијску дијагностику зависи од дужине трајања кашља – ако кашаљ траје краће од 14 дана ради се ПЦР анализа, за кашаљ који траје од 14 до 28 дана ПЦР и серолошка анализа, а ако траје дуже од 28 дана, серолошко испитивање крви.
До сада је лабораторијски потврђено око 150 случајева Pertussisa на нивоу Војводине, док је ситуација у суседним земљама, тачније у Хрватској још алармантнија.
Наиме, у Хрватској је тренутно више од 1.000 оболелих од великог кашља, а у Загребу су већ данима стварају велики редови за тестирање.
"Имамо велико повећање броја оболелих, толико их нисмо имали више од 40 година", рекао је шеф Службе за епидемиологију заразних болести Хрватског завода за јавно здравство (ХЗЈЗ) Бернард Каић, пренео је портал Index.hr.
Он је указао да је на делу права епидемија и да је то један од разлога због којих су велики редови за тестирање.
Децу највише погађа
Познато је да велики кашаљ највише погађа децу узраста до дванаест месеци, али све је више и школске деце од десет до четрнаест година која су оболела од тога.
У питању је болест против које је обавезна вакцинација. Активна имунизација против дифтерије, тетануса и великог кашља се спроводи код лица од навршена два месеца живота применом комбинованих вакцина које у свом саставу садрже компоненте против дифтерије, тетануса и великог кашља, са или без компонената против других заразних, у складу са Календаром имунизације, наводе из ГЗЈЗ.
Прва ревакцина се даје у другој години живота, годину дана (најкраће шест месеци) након спроведене примарне серије петовалентном вакцином. Друга ревакцина се спроводи четворовалентном вакцином и даје се у оквиру припрема за полазак у први разред основне школе (најкасније у току првог разреда).
Реч је иначе о респираторној инфекцији коју изазива бактерија бордатела пертусис. Свако ко кашље дуже од две недеље са зацењивањем и има нагон за повраћањем, према дефиницији америчког Центра за контролу заразних болести, води се као да има велики кашаљ и нема других специфичних симптома. Болест траје 100 дана, првих седам само цури нос, три недеље следи кашаљ са зацењивањем, а укупно оболели кашљу и до поменутих 100 дана.
Болест се лечи антибиотицима, али лечење не скраћује трајање болести и не утиче на клиничке симптоме, већ се антибиотици користе да се болест не би преносила на друге.
Како кашаљ може бити симптом и других стања, болест може да остане непримећена пре свега код старијих.
(Б92)