clear sky
-2°C
05.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0166
usd
107.3645
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МИНИСТАР ГОРАН ВЕСИЋ Брза пруга Ниш-Скопље биће од велике користи за Србију и С.Македонију

17.11.2023. 13:21 13:28
Пише:
Фото: Youtube printscreen/ Informer

БЕОГРАД: Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић рекао је данас да ће изградња брзе пруге између Ниша и Скопља у дужини од 230 километара, у коју ће бити уложено близу 2,75 милијарди евра, омогућити велику корист и Србији и Северној Македонији и још боље повезати Београд са Солуном и Атином.

"Ово је велики дан за Србију и Северну Македонију, јер смо данас потписали меморандум који значи први корак ка изградњи брзе пруге између Београда и Скопља. У јануару ћемо расписати тендере за надзор, за све три деонице, а у мају ћемо расписати тендер за извођење за другу и трећу деоницу Београд-Ниш, док ћемо децембру наредне године расписати тендер за прву деоницу", рекао је Весић на конференцији за новинаре након потписивања Меморандума о изградњи брзе пруге од Ниша до Скопља са својим македонским колегом Благојем Бочварским.

Додао је да ће дужина пруге у Србији износити 156 километара, док ће деоница у Северној Македонији бити дуга око 50 км. Весић је истакао да су се Србија и Северна Македонија договориле да направе исти режим царине и полиције као онај који је договорен са Мађарском.

"Ми смо се са Мађарском договорили да мађарска царина и полиција буду у Београду, Новом Саду и Суботици, а српска у Будимпешти. То значи да ко уђе возом, рецимо на станици Прокоп, више нема никакву царинску контролу до центра Будимпеште, и то ћемо радити и са нашим пријатељима из Северне Македоније. Тако да се брзи возови неће заустављати на граници и биће мотор развоја, не само за железнички саобраћај, већ и за сва места која се налазе на самој траси", навео је Весић. Казао је да ће са колегом из Северне Македоније направити заједничку радну групу и акциони план, као и да се креће са пројектовањем. "Ми смо већ почели пројектовање наше пруге до Прешева, сада ћемо у складу са новим околностима променити пројектни задатак и усагласћемо акциони план и заједнички ћемо конкурисати пред Европском комисијом за пругу Ниш-Скопље и надамо се наравно да ћемо добити подршку Европске уније", рекао је Весић.

Додао је да је и председница Европске комисије Урсула вон дер Лајен више пута рекла да ће, што се тиче Западног Балкана, ЕУ финансирати пројекте који значе повезивање.

"Ова иницијатива се ради на иницијативу председника Вучића, који иначе инсистира на томе да се Србија повеже са свим својим суседима. Осим повезивања са Северном Македонијом, ми смо почели prеthodnе недеље реконструкцију пруге Ниш-Димитровград, која је почела после пет година и тиме смо решили заиста један велики проблем у нашим односима с Европском унијом, јер сада користимо и тај грант који није мали, који је преко 70 милиона евра", рекао је Весић.

Он је додао и да је Влада Србије са Владом Босне и Херцеговине потписала Меморандум о изградњи заједничке пруге Београд-Сарајево и да је то први заједнички пројекат Србије и БиХ после потписивања Дејтонског споразума.

Весић је нагласио и да је у току реконструкција пруга Београд-Бар, која је изграђена 1976. године. "Завршено је пројектовање и сада ћемо радити 208 километара од Ваљева до Врбнице. Што се тиче Мађарске, ми се повезујемо овом брзом пругом од Новог Сада до Суботице. Наши мађарски пријатељи ће до краја 2025. завршити свој део пруге и бићемо повезани са Будимпештом. Радићемо реконструкцију пруге Панчево-Вршац-румунска граница-75 километара, тако ћемо бити повезани новом пругом и са Румунијом", рекао је Весић и додао да ће брзина на тој деоници бити до 120 километара на сат.

Весић је истакао да ће изградња брзе пруге до Скопља допринети развоју туризма, развоју локалних бизниса и доласку инвеститора. "Захвалан сам мом пријатељу Благоју јер нас двоје заједно радимо већ неколико месеци на овом пројекту и тек ћемо радити, тако да ће то бити заиста сјајан пројекат повезивања Београда и Скопља брзом пругом. И сад је пред нама велики посао да све ово ми завршимо, а онда и да ЕУ убедимо да дају мало већи грант", рекао је Весић и додао да се о томе већ разговарано са Бриселом.

Весић је рекао да ће Србија са Северном Македонијом направити заједничку железничку станицу у Табановцима где ће бити представништва полиција и једне друге државе и да ће се царина обављати на једном месту.

"На сличан начин радимо са Црном Гором заједничку станицу у Бијелом Пољу, где ће такође покушати да на железничком транспорту урадимо једну тачку како бисмо све убрзали и поједноставили", истакао је Весић.

Пише:
Пошаљите коментар