ФЕСТИВАЛ РАЗЛИЧИТОСТИ У ТЕХНИЧКОЈ ШКОЛИ „ПАВЛЕ САВИЋ” Мали чувари традиције великих култура
Поводом Међународног дана толеранције, ученици и професори Техничке школе „Павле Савић” организовали су први „Фестивал различитости” јуче у холу те школе и том приликом представили чак девет култура и матерњих језика: словачки, русински, мађарски, ромски, украјински, руски, црногорски, словеначки, али и српски језик.
Уз свесрдну помоћ родитеља током prеthodna два месеца они су припремали културно-уметнички програм, те истраживали културе мањинских заједница ученика.
- Када смо започињали овај пројекат запитали смо се одакле смо и с којим вредностима излазимо из наших кућа - рекла је за „Дневник” помоћник директора Лела Вуковић. - Веома ми је драго што смо са ученицима успели да представимо њихове културе, матерњи језик, националну ношњу, игру и храну. Заједно смо обишли све породице, различите родитеље, деке и баке, чуваре њихове традиције, који су своје личне ствари донели и уложили огроман труд како би представили своју културу на најбољи могући начин. Они у нашој школи могу да виде да ми не живимо једни поред других, него једни са другима.
Наша саговорница је истакла да су ученици заједничким снагама радили на „малом речнику великих речи”, те су тако на свих девет језика научили како се кажу кључне и веома важне речи, као што су хвала, молим, пријатељство или поштовање.
На штанду словеначке културе, ученица првог разреда Ема Видевчник је са својим оцем припремила слатке специјалитете, штрудле од ораха и бледску кремпиту, који су убрзо нестали са тањира.
Занимљиво је да су руски и украјински штанд стајали један поред другог, а деца су заједно сарађивала пред сам фестивал. Ученице руског порекла Надежда Киреева и Наталија Бајдина украсиле су свој кутак разним предметима, великим књижевним делима и пријатном закуском, док је ученица украјинског порекла Татјана Зонић, заједно са дедом Петром Јавним, представила плоче са украјинским народним песмама уз једнако укусну храну.
Пројекат „Фестивал различитости” реализован је у оквиру конкурса Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице.
Текст и фото: А. Чегар