КАРЛОВАЧКА ГИМНАЗИЈА ПРОСЛАВИЛА 232 ГОДИНЕ ПОСТОЈАЊА Годишњица у знаку низа новина и успеха
Карловачка гимназија обележила је 232 године постојања свечаном академијом која је протекла у знаку једног од њених ђака и професора - историчара, књижевника и оснивача Летописа Матице српске Георгија Магарашевића.
У поздравном говору директор најстарије српске гимназије Бранко Стојков осврнуо се на постигнућа ђака у prеthodnom периоду и пројекте који су унапредили наставни процес и услове рада. Као врло значајан потез навео је увођење припремне наставе која је резултирала повећањем броја кандидата за упис у школу и добро урађеним пријемним испитима. Како је напоменуо још у првом уписном року ове године попуњено је свих 144 места на филолошким смеровима и 20 у одељењу талентованих ученика за географију и историју, а међу уписанима је и неколико држављана Русије и једна ученица из Кине.
– Овог пролећа наши ученици и професори обрадовали су нас низом награда на државним такмичењима из српског језика и књижевности, као и страних језика – рекао је Бранко Стојков и додао да је та серија успеха настављена првим местом Иване Росић у септембру у Риму, на светском надметању Хипо из енглеског језика. – Добри резултати постигнути су и на такмичењу из математике коју смо поново вратили и сада се изучава и у трећем и четвртом разреду, а и спорт полако враћамо у школу. Посебно бих истакао учешће ученика у хуманитарним акцијама чиме показују да имају осећај да помажу другима.
Стојков је нагласио да од новембра, па у наредне две године на часовима јапанског језика помоћ у раду професору пружаће волонтер лектор из Јапана, а да се половином месеца очекује почетак наставе у кабинетима за руски језик које су уређене и опремљене мобилијаром и наставним средствима захваљујући Нафтној индустрији Србије, Влади града Москве и амабасади Русије у Београду.
По традицији на свечаности поводом дана школе приступну беседу изговара нови млад професор. Овог пута та част припала је некадашњем ђаку генерације Карловачке гиманзије, а садашњој професорки немачког језика Софији Мишковић.
З. Мл.