ОДРЖАНИ ЈУБИЛАРНИ СУСРЕТИ ГЉИВАРА НА ФРУШКОЈ ГОРИ Гурмани уживали уз гљиварски гулаш
ФРУШКА ГОРА: Манифестација „Сусрети гљивара на Фрушкој гори” окупила је јуче бројне љубитеље Фунги царства на Иришком венцу, када су и млађи и старији, на лицу места могли да виде поједине врсте гљива које нису карактеристичне за Војводину, с обзиром на то да је догађај окупио узгајиваче широм Србије.
У природном окружењу које нуди национални парк Фрушка гора, обележен је јубилеј две деценије реализовања манифестације, уз узорке различитих врста, величина и облика гљива, поређаних на дрвеним столовима, који су будили знатижељу присутних, који су радознали запиткивали узгајиваче о томе да ли има отровних врста међу презентованим. Поједини су хтели да знају колико уопште врста гљива постоји на свету, а колико их Србија гости на својој територији.
Том приликом је председница Гљиварског друштва Нови Сад Елеонора Чапеља изјавила да су упркос суши успели да сакупе више од 140 врста на Фрушкој гори.
– Поред изложбе, на којој је фокус, посетиоци су могли да купе и разне производе од гљива. Имамо врсте које су донеле колеге из других удружења, но већина их је са Фрушке горе. Велико интересовање буди гљива Battarres phalloides, као занимљив налаз који нам је донео члан са Келебије. На свакој изложби је све више посетилаца и мислим да је заинтересованост за гљиве генерално порасла, с обзиром на то да њихова употреба има разне бенефите – поручила је Чапеља.
Током манифестације је одржано предавање др Маје Караман са Природно–математичког факултета у Новом Саду, која је говорила о појму микоризе и уопште о утицају гљива на еко систем. С обзиром на то да се крчкао и гљиварски гулаш, гурмани су желели да „украду” и по који рецепт, не би ли код куће испробали чаролију укуса које разноликокост понуде печурака нуди. Мада, у царстрво Фунги се осим печурака, убрајајају још квасци и плесни.
И. Бакмаз