ЗАПУШЕН НОС НИЈЕ УВЕК ЗНАК ПРЕХЛАДЕ Рефлукс задаје велике проблеме и намеће многе забране
Ако се често будите са запушеним носем а немате проблем са алергијама или прехладом, можда вас уствари мучи враћање желудачне киселине у једњак. Поред отежаног дисања, запушен нос вас лишава квалитетног сна и омета свакодневне задатке.
Велики оброк непосредно пре спавања, веома зачињена храна или кисело воће могу утицати на ваше дисање. Кривац је често стање где се желудачна киселина враћа у једњак, познато као гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ).
Горушица је главни симптом овог проблема. Она може узроковати да слуз из носа тече низ грло. Уз зачепљен нос, узрок је и хроничног кашља и осећаја стезања у горњим дисајним органима.
Код честе појаве симптома неопходно је лечење
Проблеми се јављају најчешће непосредно након оброка, а ако их приметите и по неколико пута недељно, ради се о хроничном проблему који треба лечити. Ово су неки од најчешћих симптома:
- тешкоће при гутању
- бол у грлу
- промуклост
- неконтролисано подригивање и штуцање
- наслаге на зубима
- кнедла у грлу
- горушица и пецкање у грлу
- суви кашаљ
- надутост
Узимајте лакшу храну, што више поврћа и пробиотике
Иако не постоји универзално правило јер свима не смета иста храна, након дијагнозе рефлуксне болести исхрана треба да буде што лакша и са што више поврћа. Смањен унос масти и киселина може значајно ублажити симптоме болести.
Унос пробиотика ће помоћи у равнотежи цревне микрофлоре и побољшању варења.
Ђумбир ће такође помоћи јер делује противупално као природни лек за горушицу и лоше варење. Обавезно укључите у исхрану интегралне житарице јер апсорбују киселину у желуцу и тако спречавају рефлукс.
Јаја се не препоручују, али је критично само жуманце. Без страха можете конзумирати беланце.
Свакако треба избегавати пржену и масну храну, цитрусно воће, сирће, парадајз и генерално киселу и зачињену храну.
(kurir.rs/ordinacija.vecernji.hr)