АУТО-ПУТ КРОЗ ГЛАВНИ ГРАД ПОСТАО ГРАДСКА САОБРАЋАЈНИЦА са шест трака, Сад у Београд можете и трактором али ОВО НИКАКО НЕ СМЕТЕ ДА ЧИНИТЕ
Ауто-пут кроз кроз Београд, од петље Београд преко Мостара до Бубањ Потока, постао је градска саобраћајница, а према речима директора Комитета за безбедност саобраћаја Дамира Окановића, то у пракси, поред укидања зауставне траке, значи још неколико ствари, од којих би неке требало и избегавати.
Најпрометнију деоницу у Београду у категорију путева другог Б реда, сврстала је нова Уредба о категоризацији путева који је усвојила Влада Србије на седници 12. октобра, и она је почела да се примењује.
По тој уредби, исти статус добила је и деоница од Војвођанске улице, на Новом Београду, до петље Сурчин, у чијем продужетку је ауто-пут "Милош Велики".
Директор Комитета за безбедност саобраћаја Дамир Окановић објаснио је да губитак ауто-пута деонице од Бубањ Потока до петље Београд у пракси значи неколико ствари, поред те што се укида зауставна трака.
- То значи да је на целој деоници ограничење највише 80 километара на сат, да је дозвољено кретање пешака, бицикала и мопеда, да је дозвољено кретање трактора, радних машина и осталих спорих возила - наводи Окановић.
Додаје да је дозвољено заустављање и паркирање на коловозу, затим да је дозвољен прелазак пешака преко коловоза, али и да се укида зауставна трака...
За разлику од бицикала и мопеда, кретање електричним тротинетима није дозвољено.
И, без обзира на све ово горе што је наведено, Окановић упућује апел свим пешацима, али и возачима бицикала и мопеда, да се ипак не крећу овом деоницом, односно да је избегавају, посебно кретање пешака.
Градска власт је раније најавила да ће промена статуса ауто-пута кроз Београд у градску саобраћајницу то првенствено значити да ће зауставна трака постати додатна возна трака где год постоје просторне могућности.
Деоница од Бубањ потока до петље Београд која се налази код Добановаца дуга је нешто мање од 30 километара.
Ауто-пут се на Новом Београду иначе сада зове Булевар Арсенија Чарнојевића, а у старом делу града носи имена Франше Депереа и Стевана Првовенчаног.
(Telegraf.rs)