ИНСТИТУТ ЗА ПЛУЋНЕ БОЛЕСТИ ВОЈВОДИНЕ ЈЕДИНИ РАДИ ОПЕРАЦИЈЕ ХИПЕРХИДРОЗЕ За прекомерно знојење постоји решење
Без обзира за годишње доба и спољну температуру, неки људи имају проблем са прекомерним збојењем појединих делова тела. То може да буде знојење дланова, табана, лица или испод пазуха.
Институт за плућне болести Војводине једина је државна установа не само у Србији, већ и у региону, у којој може да се уради операција којом се елиминише ова непријатна појава.
Управник Клинике за грудну хирургију Института за плућне болести Војводине професор др Иван Кухајда каже како неки људи не желе да се рукују, јер им се дланови прекомерно зноје, не могу да раде са документацијом и папирима, јер остају флеке, не могу да возе кола... Некима је непријатно да улазе у емотивне везе и имају физички контакт са другом особом, јер се јако зноје испод пазуха и то у тој мери да хигијенске улошке лепе са унутрашње стране кошуља или мајица, како би им они прикупљали зној. Мајице су им само беле или црне и то широке, а било која друга боја одеће не долази у обзир, јер су флеке од зноја видљивије.
Управник Клинике за грудну хирургију рекао је како су ове операције бесплатне за пацијенте, односно раде се о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање. Потребно је да пацијенти добију упут од изабраног лекара, а они који нису осигураници са подручја Јужнобачког округа, упут треба да увере у надлежној филијали РФЗО.
- Ове операције радимо већ 15 година и до сада смо оперисали 2.260 пацијената, од чега је њих 98 одсто јако задовољно ефектима. Знојење је физиолошка особина и тело се на тај начин хлади. Уколико је у питању прекомерно знојење целог тела, најчешће је у питању гојазност, висок притисак, болести штитасте жлезде, дијабетес или злоупотреба алкохола и наркотика. У тим случајевима потребно је лечење тих болести и стања и не ради се операција, као ни у менопаузи. Она се ради у случајевима примарне фокалне хиперхидрозе, односно знојења појединих делова тела, као што су табани, дланови, лице и пазух, код младих и здравих људи – истакао је др Кухајда.
Према његовим речима, око пет одсто светског становништва има овај проблем. Наводи да прекомерно знојење није болест, али је стање која умањује свакодневни квалитет живота, где људи губе самопоуздање, отуђују се и повлаче. Напомиње и да је ово функционална, а не естетска операција.
- Постоје бројни начини на који се људи боре против знојења, а ту су и антиперспиранти, креме. Неки користе и ботокс. Међутим, операција је једино трајно решење. Операција се ради у општој анестезији, траје око пола сата и малим резовим, од по пет милиметара, у обе пазушне јаме се под контролом камере пресече трећи или четврти торакални ганглион, што је део периферног анутономног нервног система. Резови се лепе, не шију се, тако да нема ни ожиљака, што је важно младим људима. Пацијент се буди са топлим длановима и пазушним јамама и исти дан иде кући. Није потребно боловање, али ипак у почетку треба избегавати тешке послове, као и теретану – објаснио је др Кухајда и додао да се трећи ганглион сече за знојење табана, лица и дланова, а четврти за знојење пазуха.
Просечна старост пацијената је 27 година. Др Кухајда каже како од прекомерног знојења пате пођеднако и мушкарци и жене, али наводи и да им се жене чешће и више јављају, јер њима више смета ова појава.
Контраиндикациије за операцију су знојење целог тела, менопауза, дијабетес, болести штитасте жлезде, успорен рад срца. Релативна контраиндикација су они који су већ имали неку операцију грудног коша и где је дошло до срастања грудног коша и плућа, односно где су се појавиле прираслице.
- Нусефекат операције који може да се јави је компензаторно знојење, односно појава прекомерног знојења на другом делу тела, најчешће су то доњи делови стомака и леђа. Људи сматрају да то превазилази квалитет операције. Тога је последњих година мање, од како је утврђено да не треба да се дира други ганглион. Незадовољних пацијената има око два одсто – напоменуо је др Кухајда.
Љ. Петровић