light snow
1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДОК У ГАЗИ ГИНУ НЕДУЖНИ ЦИВИЛИ И ДЕЦА Вођа Хамаса ужива у луксузу у другој земљи, покуповао виле и плац на плажи на име деце и зета

22.10.2023. 09:53 10:00
Пише:
Фото: Youtube printscreen/ilustracija/Al Jazeera English

Захваљујући донацијама Дохе и богатству које је прикупио као лидер Хамаса, Исмаел Ханијех и његова деца данас уживају у луксузу и привилегијама које су ускраћене осталим становницима Газе.

Недуго након што је Хамас започео брутални напад на Израел 7. октобра, друштвеним мрежама почео је да циркулише снимак лидера милитантне групе у његовој елегантно уређеној канцеларији у катарској престоници Дохи, како посматра крвави поход на ТВ Ал Џазира и “клања се у знак захвалности са групом других званичника Хамаса за убиство више од 1.300 Израелаца, међу којима најмање 1.000 цивила, пише Тајмс оф Израел.

Од тада је у сукобима у Појасу Газе убијено више од 4.000 Палестинаца и 1.400 Израелаца.

Годинама су Палестинци критиковали Ханијеха због лагодног живота даље од проблема Газе у нафтом богатој заливској монархији која, како наводи лист, “нуди уточиште лидерима терористичке групе и међународно признату платформу за ширење њихове пропаганда преко Ал Џазире”.

Пре него што је Хамас победио Фатах на изборима 2006, Ханијех није био истакнути члан руководства милитантне групе. Његов успон је започео након изборне победе.

Именован је за премијера Палестинске самоуправе у Гази, а његово богатство је брзо расло захваљујући контроли њега и других министара Хамасове владе над економијом Појаса газе и пореза на добра увезена у енклаву из Египта, наводи Тајмс ов Израел.

Више фигуре Хамаса, укључујући Ханијеха, наметале би порез од 20 одсто на сву трговину која пролази кроз тунеле, према извештају Вајнета, израелског информативног портала, из 2014. Виши званичник Палестинске самоуправе тврдио је да је тржиште шверцоване робе кроз тунеле претворило 1.700 високих званичника Хамаса у милионере, према извештају саудијског недељника Ал Маџала.

Ханијех је 2010, како наводи египатски магазин Роуз ал Јусуф, потрошио четири милиона долара на плац на плажи у Гази близу избегличког кампа Шати у којем је одрастао.

Плац је наводно регистровао на име свог зета. Од тада је купио неколико апартмана, вила и зграда у Појасу Газе, регистрованих на имена неких од његових 13 деце.

Његова раскошна имовина у оштром је контрасту са ендемским сиромаштвом у Гази, где је половина популације незапослена а БДП по глави становника 2021. био око 5.600 долара годишње, што Појас чини једним од најсиромашнијих места у свету.

Неки стручњаци за успоравање економског раста криве израелско-египатску блокаду Газе која је на снази од 2007 и намеће рестрикције на робу која путује у и ван подручја.

Израел каже да су рестрикције неопходне због безбедносних разлога, да спречи Хамас од наоружавања и изградње тунела до Израела. Верује се да је корупција нашироко распрострањена.

Економија Газе увелико зависи од стране помоћи, а Катар је први на листи донатор – процењује се да је монархија дала преко 1,5 милијарди долара у протеклој деценији, иако је новац исплаћен у виду стипендија за јавне званичнике и сиромашне породице, а не за развој економије.

Јаз између Хамасових лидера и улица Газе иде даље од њихових банковних рачуна.

Чини се да су топ припадници милитантне групе и њихове породице у стању да по вољи напусте опкољену енклаву, што мало ко може из Газе, наводи Тајмс оф Израел.

Саудијски портал Елаф је 30. децембра 2022, позивајући се на “упућени палестински извор” пренео да је Ханијехов син Маз, познат у Гази као Абу ал Икарат или “отац некретнина”, добио турски пасош, што му је омогућило да лако напусти Газу и оде у иностранство, те инвестира у некретнине у Турској.

Даље се тврди да су Маз и други синови породице Ханијех пили алкохол у иностранству и проводили се са женама (које нису њихове супруге) по луксузним ноћним клубовима. “Елаф” је такође навео да Ханијехова деца поседују генераторе и продају струју, ретку робу у области у којој је стално несташица електричне енергије, док је сами добијају бесплатно.

У јулу прошле године се на палестинским друштвеним мрежама ширио документ, званична листа путника који су добили дозволу да напусте Газу преко прелаза Рафа са Египтом. Међу њима је био Ханијехов син Хазем са својом женом и двоје деце, који је напустио Газу да се прикључи другим члановима породице у Турској.

То је подстакло кампању на друштвеним мрежама против руководства Хамаса под називом “Наше руке су чисте”, што је реткост у Појасу у којем се политичко неслагање генерално не толерише.

Према Блискоисточном институту за истраживање медија (МЕМРИ), назив је алузија на говор Ханијеха из 2009, на 22. годишњицу оснивања Хамаса, кад је рекао:

- Наше руке су чисте. Не крадемо средства, не држимо некретнине нити градимо виле – рекао је тад.

Ове године је Хамас одржао ифтар (вечерњи оброк којим се прекида рамазански пост у исламу) у Дохи за тридесетак дипломата из арапских и исламских држава и неколико “пријатељских неарапских земаља”, као и катарске министре и посланике. Догађај, објављен на Хамасовим онлајн платформама, одржан је у Дипломатском клубу катарске престонице, што одражава високи статус који Хамас ужива у заливској монархији.

Међу учесницима су били и амбасадори Ирана, Турске, авганистанског талибанског режима и Русије, као и “безбедносни саветник велике европске земље”, према дневнику Ал Араби ал Џадид.

(Kurir.rs/Blic)

 

 

Пише:
Пошаљите коментар