У СУСРЕТ СВЕТСКОМ ДАНУ ХРАНЕ У Србији се ова намирница једе три пута више него у Европи! НИЈЕ МЕСО, ТУ СМО ИСПОД ПРОСЕКА
Светски дан хране планета дочекује у понедељак 16. октобра са више од 800 милиона људи који гладују.
Србија је по квалитету и доступности хране, на средини светске листе.
Храна која се купује на пијацама и маркетима у Србији релативно је доброг квалитета и њу контролишу три инспекције ресорног министартва. У Србији се у односу на земље Европске уније једе три пута више хлеба, али мање меса. Србија има добре оцене по питању безбедности хране и доступности становништу.
- Ми одговорно тврдимо да је храна коју грађани једу безбедна, а приликом увоза из иностраних земаља одмах по преласку границе ради се контрола и узорковање, самим тим та храна је безбедна - каже за РТС Ведрана Илић, помоћница министарке за пољопривреду.
- Већа је одрживост такве производње, већа цена, могућност извоза, поготово у Западну Европу која јесте наше највеће тржиште, а она је, као што знамо, врло захтевна - каже Александар Милићевић, директор Регионалне привредне коморе Ниш.
Тако се у млекарској школи у Пироту ученици обучавају за органску производњу хране.
- И даље је то тај традиционални начин, имамо са заштићеним географским пореклом пиротски крављи качкаваљ и он се производи од органског млека, органске сировине - каже Марија Антанасијевић, млекарска школа из Пирота.
Уједињене нације кроз програм ФАО у Србији помажу трансформацију система хране. Циљ је већа производња, али и веће очување природе.
- Да произведемо довољно да та храна буде свима доступна, да буде здрава, да има довољно нутријената који свима требају, а да опет оставимо планету за генерације које долазе - каже Александар Ментов, национални координатор УН ФАО програма.
У потрошачкој корпи, храна учествује са више од 35 одсто и заузима највећи део. У пољопривреди ради сваки седми запослени, а петина извоза оствари се у овој области.
(Dnevnik.rs/RTS)