У ОРЛОВАТУ ПЛАНИРАЈУ НАСТАВАК ГРАДЊЕ Предићева реплика куће ускоро готова?
ОРЛОВАТ: Родна кућа чувеног сликара Уроша Предића у Орловату, селу на територији града Зрењанина које је овај уметник прославио, давно је срушена, а већ дуже време се говори о изградњи њене реплике.
Ранији Савет Месне заједнице Орловат је још 2007. дошао на идеју да се изгради реплика Предићеве куће, баш у време када је, поводом 150 година од рођења једног од најзначајнијих српских сликара, свечано отворена његова спомен-соба. Откупљен је плац, израђен пројекат и почели су радови, али су у међувремену стали.
О изградњи реплике родне куће Уроша Предића у последње време поново се говори. Градоначелник Зрењанина Симо Салапура је у фебруару ове године, приликом обележавања 70 година од Предићеве смрти, изјавио да његови лик и дело превазилазе локалне оквире и да је реч о светски познатом уметнику који је задужио све нас. Град је, како је саопштено, припремио грађевинску дозволу и пројектно – техничку документацију.
- Наша обавеза и жеља јесте да гајимо културу сећања, не само на њега, већ и на све зрењанинске великане. Намеравамо да, уз подршку Министарства културе, Матице српске и Покрајинског секретаријата за културу, почнемо радове на спомен-кући Уроша Предића у Орловату. То је за нас велики, капитални пројекат – казао је тада Салапура.
У Алеји великана, у Карађорђевом парку у Зрењанину, крајем прошле године је откривена обновљена биста Уроша Предића. Стара биста је украдена пре више од једне деценије, а постамент је у међувремену оштећен. И Орловаћани су се одужили свом знаменитом суграђанину тако што су 2010. централни трг у селу, Трг Маршала Тита, преименовали у Трг Уроша Предића.
Када би данас неки поклоник уметности дошао у сликарево родно место, могао би да погледа иконостас у сеоској цркви, који је Предић осликао. Евентуално би могао да види и копије неких његових слика у спомен-соби. Евентуално, јер се за посету спомен-соби мора prеthodno најавити, а и простор у ком су копије слика и неки сачувани документи не изгледа баш репрезентативно.
Урос Предић је рођен у Орловату 1857. године. Након завршене гимназије, панчевачке реалке која је касније названа по њему, отишао је на школовање у Беч 1876. године. Уметничку академију у Бечу завршио је 1880. у класи професора Грипенкерла, у чијем је приватном атељеу касније радио. Године 1885. се вратио у Орловат и радио је серију слика из живота овдашњих сељака. Наредних година живео је у Београду, Новом Саду и Старом Бечеју. Затим се поново вратио у Орловат где је боравио до 1909. када је прешао у Београд где је остао до смрти. Умро је у престоници 1953. године, а сахрањен је, према сопственој жељи, у Орловату.
Чувени су његови портрети чланова Српске краљевске академије, затим жанр представе „На студенцу”, „Весела браћа” и „Сироче на мајчином гробу”, као и историјске сцене „Косовка девојка” и „Босанско-херцеговачки бегунци”. Између осталог бавио се и осликавањем иконостаса међу којима се истиче иконостас у бечејском храму и капели Богдана Дунђерског.
Текст и фото: Ж. Балабан