Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У ГАЛЕРИЈИ МАТИЦЕ СРПСКЕ ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „Паја Јовановић и Густав Климт. Једна епоха, два уметника, три музеја“ (фото)

13.10.2023. 21:06 21:24
Пише:
Фото: Дневник/Ф. Бакић

У Галерији Матице српске вечерас је отворена изложба "Паја Јовановић и Густав Климт. Једна епоха, два уметника, три музеја", заснована на три женска портрета из ГМС, Уметничко-историјског музеја у Бечу и Галерије Белведере.

Из чувеног Кунстисторише музеја у Нови Сад је, наиме, стигла „Дама са лила шалом”, једно мање познато и стога веома интригантно Климтово дело. Истовремено, Галерија Белведере, која чува најпознатија дела Густава Климта и излаже их у својој сталној поставци,  уступила је ГМС уље на платну Паје Јовановића - „Бечлијка”, које је откупљено још 1905. године са вернисажа Друштва бечких уметника приређеног у Кунстлерхаусу и никада до сада није излагано у нашој земљи. Коначно, ову поставку употпуњује дело из збирке Галерије Матице српске - Јовановићев портрет његове супруге Муни, који се, по оцени управнице ГМС др Тијане Палковљевић Бугарски, „издваја као јединствен по својој изведби”.

Након поздравних речи др Тијане Палковљевић Бугарски, управнице Галерије Матице српске, Даниела Ухтмана, који је говорио у име др Сабине Хаг, директорке Уметничко-историјског музеја у Бечу, и Франца Смоле који се обратио у име Стеле Ролиг, директорке Галерије Белведере, амбасадора Аустрије у Србији Кристијана Ебнера, и бројне публике, изложбу је отворила Маја Гојковић, потпредседница Владе и министарка културе Републике Србије.

- Представљањем слика двојице врхунских уметника Паје Јовановића и Густава Климта, јачамо вековне везе и градимо неке нове мостове пријатељства у европским оквирима три важна музеја, као између Новог Сада и Беча, Србије и Аустрије. Оригиналном поставком и приликом да публика у Србији премијерно види два вредна дела светски признатих аутора, ова изложба најбољи је увод у обележавање века и по дипломатских односа наше две земље. Србију и Аустрију вежу многоструке везе, чији корени датирају знатно раније од званичног успостављања државних односа. Те везе најјасније се оцртавају у области културе и зато је од велике важности да их обострано пажљиво негујемо и додатно продубљујемо - рекла је Маја Гојковић, отварајући ову изложбу.

Српска култура одувек је припадала европском културном простору, а нашим бројним уметницима Аустрија и њена престоница Беч били су прва станица на њиховом европском путу, додала је министарка Гојковић, и подсетила да је тако Паја Јовановић, један од највећих српских сликара био бечки ђак, и касније живео и стварао управо у овом граду.

- О великој повезаности наших културних простора сликовито говоре бројне појединачне и личне приче, као што је она да је Паја Јовановић на Светској изложби у Риму 1911. наступио управо у павиљону Аустрије. Његова овде изложена слика, "Уметникова супруга Муни", део је сталне поставке српске уметности 19.века Галерије Матице српске, једног од најплоднијих раздобља свакако наше уметности - напоменула је Маја Гојковић, истичући значај представљања нашег културног наслеђа, у чему је ГМС међу најактивнијим актерима на културној сцени.

Од три женска портрета из три музеја: Галерије Матице српске,Уметничко-историјског музеја у Бечу и Галерије Белведере, два су први пут изложена у Србији. Сва три портрета указују на сличности и разлике међу великим уметницима, и говоре о друштвеном контексту у којем су настајали, а истовремено повезују музеје из чијих су колекција. Портрет „Дама са лила шалом“ познатог бечког сликара Густава Климта, настала у ранијој фази његовог рада, откривена је тек 2013, и никада није излагана, а сада ће се наћи пред новосадском публиком, која ће први пут моћи да погледа једно Климтово дело, у наредна три месеца. Друга слика „Бечлијка“ Паје Јовановића, уље на платну, у поседу је бечког музеја „Белведере“, која ће се такође први пут наћи пред нашом публиком. Трећа изложена слика „Уметникова супруга Муни“ Паје Јовановића, из колекције је Галерије Матице српске.

Изложбу прати истоимени тројезични каталог, у чијем садржају су уводни текстови Маје Гојковић и др Тијане Палковљевић Бугарски, расправни текст др Снежане Мишић, музејске саветнице и „повремено истините приче“ у тексту „У салону шешира Оскара Хутера“ мср Николе Ивановића, кустоса.

Изложба ће бити отворена до 14. јануара.

К.Р.

Пише:
Пошаљите коментар