ТРЕНУТНО НАЈВЕЋИ ПРОБЛЕМ БЕЗБЕДНОСТИ САОБРАЋАЈА Мобилни телефон за воланом и на пешачком прелазу огроман ризик
- Коришћење мобилног телефона током вожње повећава ризик од саобраћајне незгоде за четири до чак двадесет пута, што чини овај прекршај једним од тренутно највећих проблема безбедности саобраћаја на путевима - наведено је у објави МУП-а на Инстаграму.
Зато до 15. октобра траје појачана контрола коришћења телефона и слушалица и код возача и код пешака, саопштило је Министарство унутрашњих послова: То се спроводи у оквиру међународне акције „Фокус на путу”.
Према подацима Агенције за безбедност саобраћаја, око пет одсто пешака непрописно користи мобилни телефон или слушалице приликом преласка коловоза, док се проценат возача који непрописно користе мобилни телефон за време вожње креће од четири до 15 одсто, у зависности од врсте возила.
Припадници саобраћајне полиције су од почетка ове године санкционисали око 38.000 возача због непрописног коришћења мобилног телефона за време вожње и око 2.500 пешака због непрописног коришћења телефона или слушалица.
Помоћник начелника Управе саобраћајне полиције Златко Беленцан је за РТС рекао, поводом ове акције контроле, да коришћење телефона у саобраћају повећава ризик од саобраћајних незгода до 20 пута. Уколико се разговара телефоном, смањује се психофизичка способност возача као да је под дејством алкохола, рецимо, 0,80.
Помоћник начелника Управе саобраћајне полиције пуковник Златко Беленцан рекао је да телефон, пре свега, смањује психичко присуство возача и учесника у саобраћају.
- За само две секунде погледа у мобилни телефон, пређе се 28 метара ако се креће прописно 50 километара на час - упозорио је Беленцан и потврдио да коришћење мобилних телефона повећава ризик од саобраћајних незгода до 20 пута.
Када се говори о санкцијама, за возача је казна 10.000 динара, а за пешака који користи мобилни телефон или има слушалице док прелази улицу – 3.000 динара.
Треба знати и да ову врсту прекршаја не санкционише само саобраћајна полиција на лицу места, него да је у све укључен и видео надзор саобраћаја. Према навидима директора Комитета за безбедност саобраћаја Дамира Окановића, само у Београду постоји око 800 локација са саобраћајним камерама помоћу којих се може утврдити коришћење мобилних телефона као и невезивање појаса.
Камара са тим могућностима има и у другим гарадовима као и на, раскрсницама, наплатним рампама и ауто-путевима.
- Не треба да држите мобилни телефон у руци док возите, не због камера, већ због вас - нагласио је Окановић.
Како је навео, те камере пробијају одсјај са ветробранског стакла, те добро кроз шофершајбну снимају унутрашњост кабине.
- Камере види и бележи све што возач држи у руци, те било какво правдање пред судијом нема смуисла – објасњио је Окановић.
Како је то законом регулисано, након што се прекршај евидентира, полиција шаље упит власнику возила о томе ко је управљао возилом у тренутку прекршаја, на том конкретним месту. Уколико власник те податке не да у року од осам дана, казна је од 100.000 до 120.000 хиљада динара.